×
SZUKAJ OFERTY

×
Proszę czekać..
Wysłano!
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Akta pracownicze po 1 stycznia 2019 roku

Obowiązkiem pracodawcy zatrudniającego pracowników jest tworzenie, uzupełnianie i przechowywanie akt pracowniczych. Od 1 stycznia 2019 roku wchodzą w życie nowe zasady prowadzenia takiej dokumentacji. Co się właściwie zmieni?

 

Krótszy czas archiwizacji

 

Dotychczas, zgodnie z przepisami, pracodawcy byli zobowiązani do przechowywania dokumentacji pracowniczej przez 50 lat od chwili rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Niemniej na mocy ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją, podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę 5 lutego 2018 roku, okres ten od 1 stycznia 2019 roku ulegnie skróceniu do 10 lat. Tylko tyle będzie trzeba przechowywać dokumentację kadrowo-płacową.

Pracodawca sam będzie przekazywał do ZUS informacje o zatrudnieniu pracowników, która będzie w przyszłości stanowić podstawę do wyliczenia świadczeń emerytalno-rentowych. Dzięki temu pracownik, który będzie chciał po latach pracy przejść na emeryturę, zostanie zwolniony z obowiązku samodzielnego zbierania odpowiednich informacji niezbędnych do wyliczenia jego świadczenia emerytalnego.

 

Dokumentacja pracownicza w wersji elektronicznej

 

Jednocześnie wspominana ustawa daje pracodawcom możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej. Zmniejszy to bez wątpienia koszty przechowywania dokumentów związanych z zatrudnianiem pracowników.

 

Zatrudnienie od 1 stycznia 2019 roku

 

W stosunku do wszystkich pracowników, którzy zostaną zatrudnieni od 1 stycznia 2019 roku, będą obowiązywać stricte nowe przepisy. Ich dokumentację pracowniczą pracodawcy będą przechowywać przez kolejne 10 lat od chwili zakończenia współpracy oraz przesyłać do ZUS rozszerzone imienne raporty miesięczne pracowników i zleceniobiorców, z danymi potrzebnymi do ustalenia wysokości emerytury lub renty.

 

Zatrudnienie do 31 grudnia 2018 roku

 

W przypadku jednak pracowników, którzy byli zatrudnieni od 1 stycznia 1999 roku do 31 grudnia 2018 roku, pracodawcy będą mogli skrócić do 10 lat okres przechowywania dokumentacji obecnych lub byłych pracowników, jeśli złożą w ZUS raport informacyjny, z informacjami  niezbędnymi do wyliczenia emerytury lub renty pracownika.

 

www.eurokadra.com

Polityka prywatności

Powered by Quick.CMS

Created by bcweb.pl