Badania okresowe - EUROKADRA - Wspieramy Twój biznes
×
SZUKAJ OFERTY

×
Proszę czekać..
Wysłano!
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Badania okresowe

Pracodawca nie może dopuścić pracownika do wykonywania pracy na danym stanowisku bez wstępnego badania u lekarza medycyny pracy. Jeśli nie ma przeciwwskazań do podjęcia konkretnych obowiązków zawodowych, pracodawca może skierować taką osobę do pracy. Koszty badania wstępnego ponosi przedsiębiorca zatrudniający nowego pracownika. Oprócz tego musi opłacać i kierować pracowników w określonych przypadkach na badania okresowe.

 

Podstawy prawne badań okresowych pracowników

 

Obowiązek wykonywania badań wstępnych, okresowych i kontrolnych oraz innych zaleconych badań lekarskich mają wszyscy zatrudnieni na podstawie umów o pracę pracownicy, zgodnie z zapisami znajdującymi się w Kodeksie pracy. Wiąże się to z obowiązkiem pracownika do przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca musi zapewnić podwładnym wykonanie zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami. Musi także kierować pracowników na badania lekarskie, za które płaci. Są to badania:

  • wstępne,
  • okresowe,
  • kontrolne,
  • końcowe.

Punktem naszego zainteresowania są obecnie badania okresowe pracowników.

 

Kiedy są przeprowadzane badania okresowe i w jakim celu?

 

Wszyscy pracownicy zatrudnieni na podstawie umów o pracę podlegają okresowym badaniom lekarskim, a lekarz medycyny pracy decyduje, w jakich odstępach czasu muszą one być dokonywane, biorąc pod uwagę:

  • ogólny stan zdrowia pracownika,
  • warunki charakterystyczne dla zajmowanego przez niego stanowiska pracy.

Badania okresowe są przeprowadzane na koszt pracodawcy, który ponosi przy tym i inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej w związku z panującymi warunkami pracy w jego przedsiębiorstwie. Przepisy wskazują, że badania okresowe należy wykonywać w trakcie trwania stosunku pracy, a także po jego zaprzestaniu w przypadku osób, które pracowały w kontakcie z substancjami i czynnikami rakotwórczymi lub pyłami zwłókniającymi.

 

Częstotliwość badań okresowych

 

W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. (Dz.U. 1996 nr 69 poz. 332) znajduje się tabela w załączniku, w której wskazano częstotliwość badań okresowych pracowników. M.in. dla pracowników pracujących w dużym hałasie zalecane są dodatkowe badania otolaryngologiczne przez pierwsze 3 lata co rok, a następnie co 3 lata. Ostateczna decyzja co do konieczności przeprowadzenia badań okresowych należy jednak zawsze do lekarza.

www.eurokadra.com

Polityka prywatności

Powered by Quick.CMS

Created by bcweb.pl