×
SZUKAJ OFERTY

×
Proszę czekać..
Wysłano!
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Czy wymiar urlopu dla każdego pracownika zwiększy się do 26 dni w roku?

 

Podstawowym prawem pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę jest prawo do płatnego, nieprzerywanego urlopu wypoczynkowego w każdym roku kalendarzowym. Jego wymiar obecnie zależy od długości stażu pracy pracownika i może wynosić 20 lub 26 dni. Pojawiła się jednak propozycja zmiany Kodeksu pracy i przyznania wszystkim pracownikom co najmniej 26 dni urlopu płatnego.

 

Koniec 20-dniowego urlopu

 

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy. Wśród jej propozycji znalazło się zlikwidowanie 20-dniowego urlopu wypoczynkowego dla pracowników z krótszym niż 10 lat stażem pracy. Mieliby oni według zaprezentowanego projektu prawo do 26 dni wolnego w każdym roku kalendarzowym. Nawet osoby rozpoczynające karierę zawodową, miałyby możliwość wzięcia takiej samej liczby dni wolnych od pracy w ramach urlopu wypoczynkowego.

 

Opcja wydłużenia urlopu wypoczynkowego

 

Nowy Kodeks pracy miałby zakładać co najmniej 26 dni wolnego od pracy, jako urlop wypoczynkowy. Natomiast zakładom pracy pozostawiono by w Kodeksie możliwość wydłużenia tego okresu.

 

Cały urlop w jednym roku

 

Aktualnie pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, ale wcale nie trzeba ich wykorzystywać jednorazowo, ani nawet w roku, w którym pracownik nabył do nich prawo. Można tego dokonać aż do końca września kolejnego roku.

W propozycji Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy znalazł się zapis, że cały urlop wypoczynkowy będzie trzeba wykorzystać w tym roku, za który przysługuje, bez możliwości pozostawienia wolnych dni na później.

 

www.eurokadra.com

Polityka prywatności

Powered by Quick.CMS

Created by bcweb.pl