×
SZUKAJ OFERTY

×
Proszę czekać..
Wysłano!
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Europejski Urząd ds Pracy już od 2019 roku

 

Unia Europejska ma w planach powołanie specjalnego Europejskiego Urzędu do spraw Pracy. Ma on być uruchomiony najprawdopodobniej w 2019 roku. Jakimi kwestiami będzie się zajmował? Czy utrudni funkcjonowanie polskim firmom?

 

Plany UE względem Urzędu ds. Pracy

 

Już w marcu 2018 roku ogłaszano plany uruchomienia nowego urzędu w strukturach wspólnoty. Mowa o specjalnym Europejskim Urzędzie ds. Pracy, który będzie zajmował się przede wszystkim kwestiami delegowania pracowników. Ma kontrolować też firmy świadczące usługi transgraniczne. Wbrew pozorom więc nie będzie to stricte urząd powołany w takim celu, jak m.in. urzędy pracy w polskiej strukturze administracyjnej. 

Nowy Europejski Urząd ds. Pracy został zaprojektowany w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, i jest elementem rozwiązań, które zostały ujęte w Europejskim Filarze Praw Socjalnych. 

Zasadniczo nowa instytucja ma wspomagać, zgodnie z tworzonym dla niej statutem, obywatelom, przedsiębiorcom oraz krajowym organom administracyjnym w poszczególnych państwach członkowskich UE w jak najpełniejszym wykorzystaniu swobody przemieszczania się pracowników. Ma również gwarantować sprawiedliwą mobilność pracowników. 

Wśród zakładanych dla Europejskiego Urzędu ds. Pracy zadań znalazło się też podejmowanie określonych działań na rzecz usprawnienia wymiany informacji, jak i wspieranie w prowadzeniu skoordynowanych i wspólnych kontroli z różnymi podmiotami administracji krajowej. To zapobiegnie w dłuższym horyzoncie czasowym potencjalnym oszustwom i nadużyciom. Nie wiadomo jeszcze, na jakich zasadach przeprowadzane będą kontrole i jakie prawa będą przysługiwały podmiotom kontrolowanym - przedsiębiorcom. 

 

Obawy polskich przedsiębiorców

 

Założenia dotyczące zakresu działalności Europejskiego Urzędu ds. pracy budzą raczej uzasadnione obawy polskich przedsiębiorców, którzy przodują w Europie w delegowaniu pracowników. Urząd może utrudnić delegowanie pracowników przez polskie firmy. To realne zagrożenie, które najprawdopodobniej będzie miało niekorzystne konsekwencje dla rodzimych przedsiębiorców. Niewykluczone, że zaproponowane rozwiązania zdążają do celu, jakim będzie ograniczenie procederu delegowania pracowników. 

 

www.eurokadra.com

Polityka prywatności

Powered by Quick.CMS

Created by bcweb.pl