×
SZUKAJ OFERTY

×
Proszę czekać..
Wysłano!
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Jak napisać list motywacyjny?

Bardzo często w parze z CV w dokumentach aplikacyjnych pracodawca wymaga przesłania listu motywacyjnego od kandydata na pracownika. Jak napisać taki list, aby skłonił on pracodawcę do zaproszenia kandydata na rozmowę kwalifikacyjną? Jak wyróżnić się z tłumu innych kandydatów?

 

Zobacz jak NIE pisać listu motywacyjnego

 

List motywacyjny przez wielu z nas jest traktowany po macoszemu. Taką samą jego treść przesyłamy do wielu pracodawców.  Kolejnym błędem, który popełniają kandydaci, jest ściągnięcie treści listu z internetu i wysłanie go jako własny do firmy prowadzącej rekrutację. Najczęściej taka sytuacja jest szybko rozpoznawana przez rekruterów, a cała aplikacja pracownika odrzucana, be względu na jego kwalifikacje do wykonywania danej pracy.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że list motywacyjny może przeważyć szalę na ich korzyść i dać szansę na uzyskanie wymarzonej pracy. Kopiowanie listów i wysyłanie ich z błędnymi nagłówkami do przedsiębiorstw prowadzących rekrutację już na wstępie powoduje, że kandydat jest całkowicie skreślony.

Kolejnym błędem popełnianym przy pisaniu listu motywacyjnego jest powielanie tego, co zostało już napisane w CV. Nie należy tego robić, ponieważ pracodawca czy rekruter wszelkie informacje na temat wykształcenia czy doświadczenia kandydata będzie czerpał z życiorysu. Można jednak napisać o swoich cechach charakteru w powiązaniu z pracą na danym stanowisku. Dzięki temu będziemy kreować swój wizerunek jako najlepszego kandydata do pracy.

 

Najważniejsze kwestie w liście motywacyjnym

 

Przystępując do pisania listu motywacyjnego, musimy w pierwszej kolejności zgromadzić jak najwięcej informacji o potencjalnym pracodawcy i o specyfice pracy w jego przedsiębiorstwie. List powinien być spersonalizowany, co oznacza skierowanie go nie do firmy jako takiej, ale jeśli jest to możliwe - do rekrutera, pracownika działu HR, czy do pracodawcy. Zwykle w ofercie pracy można znaleźć takie pożądane informacje.

W kolejnym akapicie przychodzi miejsce na powołanie się, skąd wiemy o rekrutacji i na jakie stanowisko kandydujemy. Możemy napisać:

„W związku z ogłoszeniem numer ... zamieszczonym w Gazecie .... aplikuję na stanowisko....”

Ważną kwestią w liście motywacyjnym jest argumentacja, dlaczego akurat do tej firmy kandydat wysyła swoją aplikację. Najczęściej powołujemy się przy tym na możliwości rozwoju zawodowego, poszerzania swoich umiejętności, pracy z najlepszymi w branży i tym podobne. Bliskie mogą być dla nas wartości wyznawane przez firmę, a nawet tradycje rodzinne.

Tym, co powinno przekonać pracodawcę czy rekrutera w liście motywacyjnym do kandydata, jest odpowiedź na pytanie, co może on przynieść firmie. Należy przedstawić w jak najlepszym, ale realnym świetle swoją kandydaturę. Chodzi tu o to, aby pracodawca po przeczytaniu listu motywacyjnego był przekonany, że będziemy właściwą osobą na właściwym miejscu i przyniesiemy wartość dodaną dla całego przedsiębiorstwa.

Na koniec należy profesjonalnie się pożegnać z czytającym list i wyrazić nadzieję na możliwość osobistego spotkania na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

 

www.eurokadra.com

Polityka prywatności

Powered by Quick.CMS

Created by bcweb.pl