Kto odpowiada za stan bhp w zakładzie pracy? - EUROKADRA - Wspieramy Twój biznes
×
SZUKAJ OFERTY

×
Proszę czekać..
Wysłano!
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Kto odpowiada za stan bhp w zakładzie pracy?

W zakładach pracy powinni być powołani pracownicy służb bhp, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednak czy to na ich barkach spoczywa odpowiedzialność za stan bhp w przedsiębiorstwie?

 

Pracodawca ponosi odpowiedzialność

 

Zgodnie z istniejącymi w Polsce przepisami, co potwierdza stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy, to pracodawca ma obowiązek chronić życie i zdrowie swoich podwładnych, poprzez zapewnianie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Dba on o bhp w zakładzie pracy poprzez wykorzystanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, z zastosowaniem istniejących osiągnięć nauki i techniki. 

 

Za co odpowiadają pracownicy służb bhp?

 

Pracodawca wyznacza w swoim zakładzie pracy pracowników służb bhp, nakładając na nich określone obowiązki w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Powierza wykonywanie określonych zadań. Można też zdecydować się na oddanie ich w ręce specjalistów bhp spoza zakładu pracy. 

Zgodnie z art. 237 Kodeksu pracy, nie mogą oni jednak ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla nich następstw z powodu wykonywania swojej pracy - zadań i uprawnień służby bhp. 

 

Co powinien pracodawca?

 

W zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca odpowiada za organizowanie pracy w sposób bezpieczny i higieniczny, w warunkach niestwarzających zagrożenia dla podwładnych. Powinien zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bhp. To on kontroluje, czy zlecone służbom bhp zadania zostały odpowiednio wypełnione. Musi reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bhp i dostosowania środków podejmowanych w celu doskonalenia istniejącego w zakładzie poziomu ochrony zdrowia i życia. Zapewnia okresowe szkolenia dla podwładnych, rozwój spójnej polityki przeciwdziałającej występowaniu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, uwzględnia ochronę zdrowia młodocianych pracowników, jak i kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, które zatrudnia. Dba o zachowanie właściwych przepisów bhp dla pracowników niepełnosprawnych. To on zapewnia wykonanie zaleceń społecznego inspektora pracy.

 

www.eurokadra.com

Polityka prywatności

Powered by Quick.CMS

Created by bcweb.pl