×
SZUKAJ OFERTY

×
Proszę czekać..
Wysłano!
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

W jakich zakładach pracy będzie można założyć związek zawodowy?

 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych. Było to koniecznością z punktu widzenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, z 2 czerwca 2015 roku. Państwo polskie musiało prawnie usankcjonować swobodę tworzenia i przystępowania do związków zawodowych osobom, które wykonują pracę na innej podstawie niż umowa zawarta zgodnie z Kodeksem pracy. W jakich zakładach będzie można w najbliższej przyszłości założyć związek zawodowy?

 

Swoboda tworzenia związków zawodowych w Konstytucji

 

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych, jak też wolność zrzeszania się w związkach zawodowych. W praktyce te przepisy ustawy zasadniczej nie do końca znajdują zastosowanie w Polsce. Związki zawodowe są tworzone, ale nie tak powszechnie, jak zakładałaby to Konstytucja. Zgodził się z tym Trybunał Konstytucyjny, odpowiadając na wniosek OPZZ w 2015 roku. W Polsce dotychczas nie było pełnej swobody zrzeszania się i działania w związkach zawodowych, które są reprezentacją pracowników danego przedsiębiorstwa i dbają o ich interesy. 

 

Dwie wersje nowelizacji

 

Po wydaniu przez TK wyroku, dotyczącego związków zawodowych, ministerstwo pracy przygotowało pierwotny projekt nowelizacji, który przewidywał nadanie uprawnień tożsamych jak zakładowa organizacja związkowa dla organizacji zrzeszających:

  • co najmniej 10 członków,

  • członków wykonujących pracę zarobkową ze stażem co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy,

  • członków, którym przysługiwało u tego pracodawcy co najmniej 50 proc. wynagrodzenia, otrzymywanego ogółem za wykonanie pracy.

Obecnie resort przygotował nowy projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, który przewiduje przyznanie prawa do zrzeszania się wszystkim osobom wykonującym pracę zarobkową, bez względu na podstawę ich zatrudnienia, o ile będą one wykonywały pracę przez co najmniej pół roku u danego pracodawcy. Tym samym resort postanowił zrezygnować z kryterium ekonomicznego, co w opinii m.in. pracodawców RP jest błędem.

 

www.eurokadra.com

Polityka prywatności

Powered by Quick.CMS

Created by bcweb.pl