Polski bon turystyczny 2023 — do kiedy można go wykorzystać?

Polski bon turystyczny został wprowadzony pod koniec lipca 2020 roku podczas pandemii COVID -19. Miał on na celu wspomóc rodziny oraz branżę turystyczną podczas kryzysu wywołanego przez pandemię. Mimo że zagrożenie epidemiologiczne zostało zniesione w Polsce w maju 2022 roku, to bon turystyczny nadal jest ważny. Do kiedy można go wykorzystać?

bon turystyczny

SPIS TREŚCI

Bon turystyczny — co to jest i dla kogo?

Bon turystyczny to rodzaj jednorazowego świadczenia, z którego może skorzystać każda rodzina, która posiada przynajmniej jedno dziecko. Na każde dziecko przypada bon w wysokości 500 zł. Jeśli są to dzieci z orzeczeniem niepełnosprawności przysługuje wyższa kwota, w wysokości 1000 zł. Dziecko liczone jest do 18 roku życia, dopóki rodzic sprawuje nad nim opiekę. Co ważne, bon turystyczny przysługuje, niezależnie od poziomu uzyskanego wynagrodzenia. Jeśli prawo do opieki nad dzieckiem jest naprzemienne (np. rozwód), kwota bonu dzieli się na pół. Jest to 250 zł na każdego z opiekunów. 

Czytaj też: Poradnik Antyinflacyjny — czyli jak oszczędzać pieniądze?

Bon turystyczny — jak go aktywować? 

Bon turystyczny to rodzaj dokumentu elektronicznego, który trzeba wygenerować w PUE ZUS. PUE ZUS to system online Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który pozwala załatwiać sprawy związane z ubezpieczeniami społecznymi. Dzięki niemu można sprawdzić swoje ubezpieczenia, świadczenia oraz płatności.

Aby aktywować polski bon turystyczny, należy najpierw aktywować platformę PUE ZUS. Osoba, która chce uzyskać dane świadczenie, nie musi składać żadnego wniosku. Wniosek musi złożyć jedynie osoba, która chce uzyskać dodatkowy bon dla dziecka z niepełnosprawnością. 

Bon turystyczny otrzymuje się w formie 16-cyfrowego kodu, który otrzymuje się w wiadomości prywatnej wysłanej przez numer telefonu lub email. Numer trzeba pokazać podczas rezerwacji pobytu lub przy zakwaterowaniu. 

W przypadku osób, które korzystają ze świadczenia i dodatku wychowawczego, polski bon turystyczny przydzielany jest automatycznie. 

Droga do uzyskania bonu turystycznego jest prosta, wystarczy zalogować się na platformie PUE ZUS, aby uzyskać swój bon. 

bon turystyczny

Czytaj też: Urlop na żądanie

Bon turystyczny — za co można płacić?

Polski bon turystyczny można zrealizować jedynie na terenie naszego kraju. Nie każdy hotel bierze udział w tym programie. Przed wyjazdem na wakacje należy upewnić się, czy dane miejsce obsługuje taki rodzaj świadczenia. Miejsc, gdzie można pojechać z dziećmi, korzystając z bonu jest ponad 4,9 tys. Pełną listę można znaleźć na oficjalnej stronie Polskiego Bonu Turystycznego

Bonem turystycznym można opłacić głównie usługi hotelarskie. Dzięki niemu możesz zrealizować pobyt w hotelu, pensjonacie, agroturystyce, czy campingu. Zapłacić nim można również za zieloną szkołę, kolonie, obóz, czy wycieczkę dzieci. 

Świadczenie uprawnia również do płatności za atrakcje turystyczne, takie jak parki rozrywki. Nie ma konieczności korzystania z noclegu. 

bon turystyczny

Bon turystyczny — dodatkowe informacje

Świadczenie takie jak bon turystyczny:

 • nie można wykorzystać w sklepach, płatność zachodzi jedynie przy korzystaniu z usług hotelarskich,
 •  wypoczynek może być wykorzystany później, ale płatność za pobyt musi nastąpić do 31 marca 2023,
 • nie można odkupić ani sprzedać,
 • można nim płacić wielokrotnie, nie trzeba go wykorzystać w jednym miejscu ani czasie, 
 • nie można z niego skorzystać bez dostępu do internetu, płatność za pobyt dokonuje się online 

Bon turystyczny — do kiedy?

Polski bon turystyczny został kilkakrotnie przedłużony. Początkowo miał być ważny do końca marca 2022, później został przedłużony do 30 września 2022. Finalnie jest ważny do 31 marca 2023 roku. To ostatni moment do wykorzystania go, akurat na trwające ferie zimowe. Pomimo tego, że został on wydłużony dwa razy, to Wiceminister Sportu i Turystyki ogłosił, że będzie to już ostateczny termin. Ostatnia więc szansa na jego wykorzystanie. Minister zapowiedział również, że rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które miałyby w przyszłości polepszyć sytuacje finansową Polaków oraz zachęcić ich do turystyki krajowej.


Jeśli podobał Ci się poniższy artykuł;

Sprawdź też: Ulga na dziecko 

Porady dla pracowników

 • Status studenta — co trzeba wiedzieć?
  Status studenta to nie tylko przepustka do świata nauki, ale także drzwi otwierające wiele przywilejów i możliwości. Co trzeba wiedzieć?

  4 min czytania

 • Odprawa emerytalna — kiedy i komu przysługuje?
  W przypadku gdy pracownik kończy swoją karierę zawodową i przechodzi na emeryturę to przysługuje mu odprawa emerytalna. Czym dokładnie jest?

  4 min czytania

 • Sposoby na relaks po pracy
  Długie godziny spędzone w pracy, ciągłe wyzwania i stres mogą znacząco wpływać na naszą równowagę życia. Jakie są sposoby na relaks po pracy?

  6 min czytania

 • Praca rotacyjna — na czym polega?
  Praca rotacyjna to coraz częstsza forma zatrudnienia, która zdobywa uznanie w różnych branżach. Czym wyróżnia się rotacyjny system pracy?

  4 min czytania

 • CV pracownika produkcji — jak powinno wyglądać?
  Poszukując pracy w branży produkcji, Twoje CV to kluczowy element, który może otworzyć przed tobą drzwi do wymarzonego stanowiska. Jak napisać CV pracownika produkcji?

  10 min czytania

 • Profil Zaufany — co to jest, jak używać?
  Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, które służy do potwierdzania swojej tożsamości przez obywatela, który chce załatwiać sprawy urzędowe online. Jak używać?

  6 min czytania

 • Kompetencje w CV — co można wpisać?
  Kompetencje w CV są ważną sekcją, która pozwoli Cię wyróżnić spośród innych kandydatów aplikujących do tej samej pracy. Jakie kompetencje są najbardziej potrzebne?

  6 min czytania

 • Urlop macierzyński — jakie są zasady?
  Urlop macierzyński stanowi ważny aspekt w życiu dziecka i przyszłych rodziców. Jakie są zasady urlopu macierzyńskiego?

  10 min czytania

 • Kultura osobista w pracy — o czym należy pamiętać?
  W środowisku zawodowym kultura osobista odgrywa ogromną rolę. Jak powinna wyglądać kultura osobista w pracy? O czym należy pamiętać?

  5 min czytania

  Nie znalazłeś dla siebie żadnej oferty pracy?

  Zostaw nam swoje CV aby uczestniczyć w dalszych rekrutacjach

  Ten post jest aktualnie nieaktywny. Sprawdź inne nasze wpisy lub wróć do strony głównej.