Powrót
10 min czytania 25 października 2023

Jak napisać CV bez doświadczenia?

Tworzenie profesjonalnego CV bez doświadczenia zawodowego może być wyzwaniem, ale jest to pierwszy krok w budowaniu kariery zawodowej. Dowiedz się, jak wyeksponować swoje umiejętności, osiągnięcia i potencjał, aby przekonać pracodawców do swojej wartości jako kandydata. Jak utworzyć odpowiedni profil zawodowy? Jak powinien wyglądać życiorys zawodowy osoby, która dopiero zaczyna z rynkiem pracy? Masz małe doświadczenie zawodowe i nie wiesz, jak stworzyć CV? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak napisać CV bez doświadczenia.

CV bez doswiadczenia 2

SPIS TREŚCI

Czym jest CV?

CV — czyli curriculum vitae (przebieg życia) to dokument, który jest naszym życiorysem zawodowym. Każde CV jest inne, ponieważ każdy z nas ma inne doświadczenia i cechy, które w nim umieszcza. Warto zwracać uwagę na to jak wygląda nasz dokument, bo to z nim pracodawca pierwszy raz się styka. Buduje pierwsze wrażenie i kreuje obraz nas jako pracowników. CV to pierwszy krok do sukcesu, więc warto na nim przysiąść i zrobić je dobrze.

Z czego powinno składać się CV?

Curriculum vitae powinno składać się z kilku kluczowych elementów, które pozwalają pracodawcy uzyskać pełny obraz Twojej persony. Poniżej przedstawiamy sekcje, które powinny być zawarte w typowym CV:

 • dane osobowe
 • doświadczenie zawodowe
 • umiejętności
 • uprawnienia zawodowe, certyfikaty, kursy, szkolenia
 • wykształcenie
 • zainteresowania

Dodatkowo można również dodać cel zawodowy oraz krótki opis siebie (podsumowanie zawodowe).


Jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia?

Stworzenie CV bez doświadczenia, może być trudne, zwłaszcza na początku swojej ścieżki kariery. Warto zaznajomić się najpierw z najważniejszymi informacjami i dowiedzieć się jak powinno wyglądać pierwsze CV przed wysyłaniem zgłoszenia na konkretne oferty pracy. Jeśli nie masz doświadczenia, musisz pokazać pracodawcy, że jesteś profesjonalny i konkretny, a o tym może świadczyć Twoje CV. Brak doświadczenia zawodowego można łatwo tym nadrobić.

Często jeśli nie posiadasz doświadczenia zawodowego, to nadal masz umiejętności czy zainteresowania, które przygotowują Cię na dane stanowisko pracy. Możesz skupić się na nich, aby wyróżnić się spośród innych kandydatów. Co wpisać w CV bez doświadczenia? Na jakie aspekty zwracać uwagę?

 • CV powinno być dopasowane do konkretnej oferty pracy — jeśli nie masz doświadczenia zawodowego i chcesz dostać swoją pierwszą pracę dorywczą lub na stałe to musisz kierować swoje CV i aplikację do konkretnej firmy, w której chcesz pracować. Pracodawcy zwracają na to uwagę, ponieważ pokazuje to nasze zaangażowanie i profesjonalizm. Masowo wysyłane CV sprawiają, że pracodawca odczuwa brak związku z danym kandydatem, któremu zależy na dostaniu pracy ogólnie, a nie w konkretnej firmie.
 • Zwróć uwagę na błędy ortograficzne i literówki — CV z błędami bardzo razi w oczy rekruterów i może świadczyć o naszych niekompetencjach i braku precyzyjności. Przed wysłaniem dokumentu warto sprawdzić kilka razy czy wszystko jest w porządku.
 • Wybierz odpowiedni format — tworząc CV, warto zapisać je w pliku PDF. Mamy wtedy pewność, że nic nam się nie poprzesuwa i trafi do odbiorcy, tak jak powinno.
 • Zwróć uwagę na wygląd CV — profesjonalne CV powinno być estetyczne i czytelne. Warto dobrać stonowane kolory, dobrze dopasować czcionkę oraz sformatować tekst.
 • Zdjęcie do CV — jeśli zdecydujesz się na dodanie zdjęcia w CV, to zastanów się, co ono może mówić przyszłemu pracodawcy. Pomiń dodawanie zdjęcia z wakacji czy selfie, ponieważ nie są to zdjęcia profesjonalne. Załącz dobrej jakości zdjęcie, najlepiej od pasa w górę, bez mocnego makijażu czy ekstrawaganckiej fryzury.
 • Adres email i nazwa pliku — utwórz profesjonalny adres email, którego będziesz używać do spraw formalnych takich jak szukanie pracy. Zwróć uwagę na jego nazwę — najlepiej, aby było to twoje imię i nazwisko. Podobnie jest z nazwą pliku. Często popełniamy błąd, zapisując szybko plik przypadkową nazwą. Warto nazwać go swoim imieniem i nazwiskiem, np.: Tomasz Kowalski CV 2023 lub Tomasz Kowalski CV + nazwa firmy, do której się aplikuje.

Ważne!

Bardzo istotne jest, aby na końcu CV umieścić klauzulę RODO. Jest ona zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Rekruter bądź pracodawca nie może przeglądać naszego CV, jeśli nie umieścimy takiej informacji. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę czy dodajemy aktualną klauzulę. Poniżej podajemy wzór klauzuli CV 2023:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Można również użyć skróconej wersji, ale trzeba ją spersonalizować, czyli umieścić nazwę konkretnej firmy:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Czytaj też: Zdjęcie do CV — jak powinno wyglądać?

CV bez doświadczenia

Czytaj też: CV magazyniera — porady + wzór

Podsumowanie zawodowe w CV bez doświadczenia

Dokument curriculum vitae powinno się zacząć od podsumowania zawodowego. Jest to krótki opis, który wpisuje się na samej górze CV zaraz pod danymi osobowymi. Warto zacząć od krótkiej informacji na temat swojego wykształcenia. Możesz wspomnieć również o swoich zainteresowaniach lub opisać kluczowe umiejętności. Ważne jest, aby napisać krótko, dlaczego akurat ta oferta pracy Cię zainteresowała i dlaczego akurat Ty pasujesz na dane stanowisko. Możesz też napisać, czym się aktualnie zajmujesz, jeśli stwierdzisz, że to coś, co może pracodawcę zaciekawić. Opisz cel zawodowy w CV bez doświadczenia, który zaciekawi pracodawcę.

Przykład podsumowania zawodowego:

Jestem absolwentką Finansów i rachunkowości ze specjalizacją Analityk finansowy. Podczas studiów udało mi się odbyć staż w biurze rachunkowym. Znam się na podatkach oraz mam wiedzę na temat funkcjonowania rynków finansowych. Jestem ambitną osobą, chętną do podjęcia swojej pierwszej pracy w dziedzinie finansów. Jestem również zdeterminowana, aby rozwijać swoje umiejętności i wkładać wysiłek w rozwój firmy.

Umiejętności w CV bez doświadczenia

W CV wpisuje się umiejętności twarde lub umiejętności miękkie. Różnica między nimi jest taka, że te pierwsze to są wszelkie nabyte umiejętności, a drugie to nasze cechy charakteru. Przykład: umiejętności twarde (prawo jazdy kat.B, pakiet Office, obsługa komputera, znajomość języków obcych). Jeśli nie masz konkretnych umiejętności twardych, możesz skupić się na swoich umiejętnościach miękkich. Są one równie cenne, ponieważ ciężej jest się ich nauczyć. Jakie umiejętności można jeszcze wpisać w CV?

 • znajomość narzędzi analitycznych
 • samodzielność
 • umiejętność pracy w zespole
 • zdolność do podejmowania decyzji
 • szybkie przyswajanie wiedzy
 • kreatywność
 • znajomość języków obcych
 • umiejętność rozwiązywania konfliktów
 • umiejętność słuchania i rozumienia innych
 • inteligencja emocjonalna i empatia
 • umiejętności negocjacyjne
 • wysoka kultura osobista
 • asertywność

Wygląd CV bez doświadczenia zawodowego

Istnieje wiele stron z gotowymi szablonami CV, które pomagają stworzyć dokument aplikacyjny bez używania skomplikowanych programów czy poświęcania na to dłuższego czasu. Jeśli jednak robimy CV samemu, warto wspomnieć o tym, że ogólny wygląd i identyfikacja wizualna również wpływa na odbiór naszej persony. Tworząc CV powinno być ono klarowne i proste. Stosuj przejrzysty układ z wyraźnymi nagłówkami, które będzie widać od razu. Używaj czcionek czytelnych oraz utrzymuj spójny styl w całym dokumencie. Sprawdź kilka razy przed wysyłką, aby ominąć wszelkie błędy i literówki.

Jak powinno wyglądać CV bez doświadczenia zawodowego w danej branży?

Nie w każdej pracy musisz mieć doświadczenie, ale przy stanowiskach, w których wymaga się konkretnych specjalizacji, jest ono niezbędne. Co zrobić, jeśli chcesz się przebranżowić? Jak powinno wyglądać CV bez konkretnego doświadczenia w branży?

 • Napisz silny cel zawodowy — dobry początek CV pokaże pracodawcy Twoją wartość, zaprezentuje odpowiednie umiejętności i sprawi, że pozostała część CV będzie odbierana jako profesjonalna.
 • Opisz swoje umiejętności — warto zwrócić uwagę na swoje umiejętności. Niezależnie od tego, czy zdobywasz nowe kwalifikacje, czy wykorzystujesz istniejące umiejętności w nowym kontekście, warto je jasno opisać.
 • Przygotuj swoje portfolio — może być ono szczególnie ważne, jeśli Twoja nowa ścieżka zawodowa jest kreatywna lub wymaga konkretnej wizualizacji twojej pracy. To pokaże pracodawcom, że jesteś praktyczny i masz umiejętności, których potrzebują.
 • Podsumuj dotychczasową karierę — w sekcji podsumowania swojej dotychczasowej kariery, opisz swoje osiągnięcia i umiejętności, które zdobyłeś w poprzedniej branży. Zaznacz, że jesteś gotowy do wykorzystania swojego doświadczenia w nowym kontekście.
 • Znajdź elementy wspólne — spróbuj poszukać w sobie konkretnych cech lub umiejętności, które udało Ci się zdobyć w całej swojej karierze. Być może przydają się również na nowym stanowisku. W CV pokaż, że na bazie swojego wcześniejszego doświadczenia jesteś osobą pracowitą i dobrze planującą. Możesz również zostawić link do Linkedina, który jest rozszerzoną wersją życiorysu zawodowego

Czytaj też: CV magazyniera — porady + wzór

CV bez doświadczenia

List motywacyjny bez doświadczenia

List motywacyjny to dokument aplikacyjny, w którym pisze się, dlaczego akurat Ty nadajesz się na dane stanowisko. Nie należy podawać tam tych samych informacji, co w CV. Można je rozbudować, ale nie powtarzać. Jeśli nie masz doświadczenia warto poświęcić temu punktowi więcej uwagi. W liście motywacyjnym bez doświadczenia musisz pokazać pracodawcy, że nadajesz się mimo tego do tej pracy. List motywacyjny nie zawsze jest obowiązkowy, często nie wymaga się go w ofercie pracy. Jeśli chcemy zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe, warto go dodać do naszych dokumentów aplikacyjnych.

List motywacyjny powinien zawierać następujące elementy:

 • data,
 • zwrot grzecznościowy,
 • dane osobowe,
 • dane pracodawcy,
 • nazwa stanowiska,
 • dowody na to, że Twoje umiejętności, cechy charakteru, wykształcenie sprawdzą się w danej pracy,
 • sugestie, w których opowiesz, w jaki sposób przyczynisz się do rozwoju biznesu firmy,
 • wyrażenie gotowości do spotkania
 • podpis
 • klauzula

W liście motywacyjnym skup się na wymaganiach pracodawcy. Być może masz wykształcenie związane z daną pracą lub interesujesz się tym obszarem. Warto to podkreślić. Pokaż, że zależy Ci na pracy na tym stanowisku. Dobrym rozwiązaniem jest zasugerowanie jak pomożesz firmie w rozwoju. Pamiętaj, że CV do pierwszej pracy powinno wyglądać profesjonalnie i tak samo należy wykonać list motywacyjny.

Więcej informacji na temat tworzenia listu motywacyjnego znajdziesz TUTAJ.

Nie wiesz, co wpisać w CV jak nie masz doświadczenia? Dostosuj się do naszych porad, a być może uda Ci się zdobyć pierwsze doświadczenie! Pamiętaj, że profesjonalne CV to klucz do sukcesu.

Szukasz pierwszej pracy?

Odezwij się do nas! Sprawdź nasze aktualne oferty pracy

Sprawdź też: Kompetencje w CV — co można wpisać?

Tagi