Czy praca gwarantuje człowiekowi szczęście?

Poczucie szczęścia w pracy — czy jest możliwe?

Wielu z was, pewnie nie raz zastanawiało się czy poczucie spełnienia i zadowolenia z wykonywanej pracy jest w ogóle możliwe. Czy praca gwarantuje Ci szczęście? Czy warto poświęcać się pracy, skoro można spędzać czas w inny sposób?

Najważniejsze jest to, aby znaleźć odpowiedni balans między pracą a życiem prywatnym. Jeśli będziemy pracować zbyt dużo, możemy stracić kontakt ze światem i zapomnieć o tym, co dla nas ważne. Jeśli natomiast będziemy pracować zbyt mało, możemy mieć problemy finansowe. Dlatego też tak ważne jest, aby znaleźć odpowiednią równowagę.

Odpowiednia praca może dać nam satysfakcję i poczucie spełnienia, ale nie gwarantuje nam szczęścia. Szczęście to stan duchowy, a nie sytuacja materialna. Jeśli czujemy się dobrze we własnej skórze i mamy bliskich, którzy nas rozumieją i wspierają, to możemy być szczęśliwi nawet jeśli nasza praca nie jest idealna. 

Szczęście

Czy to możliwe, żeby praca mogła nas uszczęśliwić?

Odpowiedź brzmi: TAK. Można powiedzieć, że praca uszczęśliwia, jeśli: 

 • daje nam satysfakcję;
 • sprawia, że czujemy się ważni i potrzebni;
 • rozwija nasze umiejętności i daje nam możliwość realizacji;
 • jest dla nas wyzwaniem;
 • daje nam poczucie bezpieczeństwa.

Oczywiście, życie zawodowe to nie tylko praca. Ważne są też inne aspekty naszego życia, takie jak rodzina i przyjaciele. Jeśli mamy bliskich, którzy nas rozumieją i wspierają, to możemy być szczęśliwi nawet w pracy, która nie daje nam satysfakcji. Jednak pamiętajmy, że życie zawodowe to także czas, który spędzamy w pracy. Dlatego warto postarać się, aby była ona dla nas satysfakcjonująca.


Jak zrozumieć, że praca Ci się podoba?

 1. Pod koniec dnia pracy czujesz się usatysfakcjonowany. I nie ma znaczenia, jak bardzo jesteś zmęczony fizycznie lub psychicznie. Najważniejsze, że wynik przynosi radość, a następnego ranka nie trzeba zmuszać się do wykonywania zaplanowanych działań.
 2. Czas leci niepostrzeżenie. Jeśli biznes całkowicie podporządkowuje cię sobie, bardzo trudno jest zauważyć, kiedy dzień się kończy. Podczas wykonywania ciekawego zadania wszystkie problemy i zmartwienia schodzą na dalszy plan.
 3. Kolektyw to skoordynowany mechanizm, przyjazny zespół. Ludzie wokół często „robią pogodę” w miejscu pracy. Jeśli czujesz, że Twoi koledzy wykonują swoje obowiązki nieformalnie, daj z siebie wszystko, to efekt takiej działalności staje się znaczący i chcesz to osiągnąć jak najszybciej.
 4. Interesuje Cię nie tylko to, co bezpośrednio wiąże się z Twoją działalnością zawodową. Nowości z innych działów, know-how i technologie ułatwiające lub urozmaicające pracę – to wszystko staje się interesujące tylko dla entuzjastów.
 5. Trudności nie przerażają, ale motywują. Często w procesie pracy wszystko trzeba zaczynać od czystej kartki lub cofać się o kilka kroków. Pamiętaj, że trudności nie spotykają tylko tych, którzy nic nie robią.
 6. Zawód staje się częścią osobowości. Myśląc o pracy podczas odpoczynku i jednocześnie nie odczuwając dyskomfortu, czynisz pracę przedłużeniem swojego „ja”. Idealne powołanie nie jest denerwujące. Ważne jest, aby zawód nie zakłócał wewnętrznej harmonii.
 7. Nie narzekasz. To bardzo rzadkie. Wielu po prostu nie zwraca uwagi na to, jak często wyrażają swoje niezadowolenie. Praca, która nie przynosi satysfakcji, jest zawsze ciężarem.

  Zastanów się, czy Twoja praca naprawdę Ci się podoba. Czy daje Ci ona satysfakcję? Czy jest to coś, w czym chcesz się rozwijać? Jeśli odpowiedzi brzmią „tak”, to znaczy, że praca Ci się podoba. A jeśli nie? Być może warto poszukać czegoś innego. 


Co możesz teraz zrobić, aby stać się szczęśliwszym w pracy?

Najpierw musisz określić, co dokładnie Cię uszczęśliwia. Co daje Ci energię i motywację, co Cię inspiruje. Co lubisz najbardziej? A potem zastanów się, jak dodać go do swojego codziennego dnia.

Po drugie, spróbuj zmierzyć swój poziom szczęścia. Pod koniec dnia pracy oceń swój poziom szczęścia na dany dzień w 10-punktowej skali, gdzie 1 jest całkowicie nieszczęśliwy, a 10 całkowicie szczęśliwy.
Zrób taki test w ciągu miesiąca, za każdym razem analizując i spisując, dlaczego dałeś ten konkretny wynik. Pod koniec miesiąca zobaczysz, co zwiększa Twój poziom szczęścia, a co go obniża.

Wtedy sprawa jest prosta: musisz usunąć lub zminimalizować to, co obniża Twoje poczucie szczęścia, a co je zwiększa — dodawać do każdego dnia.

W końcu szczęście zależy od twojego podejścia do życia i umiejętności czerpania przyjemności z małych rzeczy. Musisz cieszyć się nawet najprostszymi rzeczami. Dobra książka, pyszne jedzenie i piękno za oknem. Zamiast skupiać się na tym, czego nie masz, skup się na tym, co masz. I będziesz z tego zadowolony.

Jeśli poszukujesz szczęścia w pracy sprawdź nasze oferty

Nasze oferty pracy

Porady dla pracowników

 • Czy praca gwarantuje człowiekowi szczęście?
  Poczucie szczęścia w pracy — czy jest możliwe? Wielu z was, pewnie nie raz zastanawiało się czy poczucie spełnienia i zadowolenia z wykonywanej pracy jest […]

  10 min czytania

 • Удаленная работа в Трудовом кодексе
  Меняющаяся реальность рынка труда, которая затронула всех предпринимателей, в значительной степени затронула и наемных работников. Отсутствие законодательного регулирования вопросов, связанных с гибридной или удаленной работой, […]

  10 min czytania

 • Изменения в Трудовом кодексе 
  Изменения в Трудовом кодексе связаны с реализацией двух директив ЕС:  директива о прозрачных и предсказуемых условиях труда в Европейском Союзе.  так называемую Родительскую директиву.  Директива […]

  10 min czytania

 • Отказ от работы  
  Закон в Трудовом кодексе подробно регламентирует прекращение трудовых отношений. Работник, намеревающийся действовать подобным образом, должен быть осведомлен о последствиях (включая выплату компенсации своему бывшему работодателю). […]

  10 min czytania

 • Карантин
  Информация о карантине или изоляции необходима для выплаты пособий по болезни и социального обеспечения. Лица, отправленные в карантин Национальной санитарной инспекцией, имеют право на пособие […]

  10 min czytania

 • Несчастный случай на работе
  Основной обязанностью каждого работодателя является обеспечение безопасности всех своих сотрудников, находящихся на территории предприятия. Если, несмотря ни на что, произошел несчастный случай, пострадавший работник имеет […]

  10 min czytania

 • Юридическая помощь для иностранцев 
  На какую поддержку в рамках правовой и социальной помощи для иностранцев могут они рассчитывать и к кому им следует обращаться?  Лицами, имеющими право на получение […]

  10 min czytania

 • Легализация пребывания в Польше 
  Польские нормативные акты указывают ряд правил легализации пребывания на территории Польши для иностранцев. Легализация пребывания предъявляет требования к иностранцам, которым необходимо соответствовать, чтобы остаться в […]

  10 min czytania

 • Финансирование от PFRON — как его получить?
  Многие предприниматели пользуются различными видами государственной помощи и другими формами поддержки при ведении собственного бизнеса. Обычно они касаются найма работников, различных видов стажировок или оплачиваемых […]

  10 min czytania

  Вы не нашли для себя предложения о работе?

  Оставьте нам свое резюме, чтобы принять участие в дальнейшем наборе персонала

  В настоящее время эта должность неактивна. Просмотрите другие наши сообщения или вернитесь на главную страницу.