Powrót
10 min czytania 27 października 2022

Jak napisać CV

CV to dokument aplikacyjny potrzebny przy rekrutacji do pracy. Skuteczne CV może otworzyć nam drogę do uzyskania wymarzonego stanowiska pracy. Jak napisać CV?

jak napisać cv

CV – co to jest 

Skrót CV wywodzi się z języka łacińskiego od słów “curriculum vitae”. W wolnym tłumaczeniu oznacza to “przebieg życia”. Krótko mówiąc curriculum vitae to życiorys zawodowy.

Zazwyczaj opisujemy w nim:

 • doświadczenia zawodowe,
 • umiejętności, kompetencje, wykształcenie
 • ukończone szkoły,
 • kwalifikacje
 • osiągnięcia. 

Często zamiennie używamy skrótu CV i pełnej nazwy “curriculum vitae” dla oznaczenia takiego samego dokumentu, czyli życiorysu zawodowego. Mówiąc o życiorysie, warto zaznaczyć, że nie chodzi w tym przypadku o naszą pełną autobiografię. To dokument zawierający dane osobowe, wykształcenie, czy nasze doświadczenie zawodowe. 

CV zazwyczaj kojarzy się z nową pracą. Jest to jeden z pierwszych etapów rekrutacji, który pozwala potencjalnemu pracodawcy poznać nas i sprawdzić, czy jesteśmy odpowiednimi kandydatami na dane stanowisko.

Twoje CV powinno być napisane w taki sposób, aby jak najlepiej przedstawiło umiejętności i doświadczenie. Należy pamiętać o tym, że ma na celu zainteresować pracodawcę naszą osobą. Dlatego też warto poświęcić mu odpowiednio dużo czasu i uwagi. Pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić jest ustalenie, czego oczekujemy od naszej aplikacji. Czy chcemy dostać się na rozmowę kwalifikacyjną, czy może otrzymać ofertę pracy?

Podsumowując, cv z reguły tworzy się z myślą o aplikacji na wybraną ofertę pracy. Jednakże należy pamiętać, że może przydać się także w takich sytuacjach jak:

 • jeśli chcemy wysłać kandydaturę do firmy, by dodać nas do bazy danych
 • jeśli chcemy zarejestrować się w Urzędzie Pracy, czy Agencji Pośrednictwa Pracy
 • jeśli chcemy utworzyć profil np. na Linkedin lub dodać CV online na stronę internetową

W związku z tym warto pamiętać, by zawsze wśród plików posiadać nasz aktualny i dobrze skonstruowany życiorys.


Co powinno zawierać CV

Jak łatwo zauważyć, życiorys jest wymagany przy każdej aplikacji z ofertami pracy. Na podstawie cv osoba rekrutująca tworzy pierwszą opinię na nasz temat. Ułatwia nam to dostać się na rozmowę kwalifikacyjną. Jedną z najważniejszych funkcji CV jest przyciągnięcie uwagi rekruterów. Odróżnia nas od innych kandydatów i pozwala przekonać pracodawcę, że spełniamy wymogi oferowanego przez niego stanowiska. CV traktujmy jako reklamę, która pozwoli nam stworzyć pewnego rodzaju wizytówkę naszej osoby, by “sprzedać” nasze umiejętności i doświadczenie zawodowe. 


Jak wygląda CV i jakie informacje zawiera?

CV to jedno, lub maksymalnie dwustronicowy dokument. Najczęściej wysyłamy go w formie papierowej do przyszłego pracodawcy lub aplikujemy w formie elektronicznej (korzystając z formatu pdf)


Co powinno znaleźć się w CV?

Dane osobiste

W tej sekcji podajemy takie informacje takie jak: 

 • imię i nazwisko
 • numer telefonu
 • miejsce zamieszkania
 • adres mailowy

Dane takie jak data urodzenia, płeć, narodowość, lub stan cywilny nie są ściśle wymagane. Należy pamiętać, że niektóre z nich (np. narodowość, stan cywilny, płeć) są niewskazane i mają charakter dyskryminacyjny. Podobnie jest ze zdjęciem, jakie umieszcza się w życiorysie. W Polsce większość curriculum vitae wysyła się ze zdjęciem. Jednakże niewiele osób wie, że nie ma konieczności go tam umieszczać. Warto pamiętać, że w Polsce nie jest to konieczne.

Niektórzy eksperci uważają, że zdjęcie w CV może być pomocne, ponieważ dzięki temu potencjalny pracodawca może się lepiej zapoznać z kandydatem. Inni z kolei uważają, że zdjęcie w CV może być mylące i niepotrzebne. Osoba, która chce umieścić swoje zdjęcie, powinna pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, zdjęcie powinno być aktualne. Po drugie, dobre zdjęcie to takie, na którym kandydat wygląda profesjonalnie i poważnie. Zdjęcie nie powinno być ani zbyt duże, ani zbyt małe – optymalny rozmiar to około 3×4 cm.

W danych osobistych można również dołączyć link do profilu na LinkedIn, własną stronę internetową, portfolio prac, czy swoje projekty. Pozwoli to pracodawcy na lepsze poznanie naszej osoby. Dzięki linkom może zweryfikować wiarygodność naszych informacji, jakie zostały zamieszczone w CV.

Doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe jest jedną z najważniejszych części składających się na schemat naszego curriculum vitae. Ta sekcja zawiera pewnego rodzaju podsumowanie naszych wcześniejszych prac i zajmowanych stanowisk. Warto uwzględnić tutaj także obowiązki, jakie pełniliśmy na wcześniejszym stanowisku, nabyte kompetencje oraz osiągnięcia. Opisując doświadczenie zawodowe warto utrzymywać porządek chronologiczny. Zazwyczaj zaczynamy od aktualnej / ostatniej pracy, a kończymy na najstarszej. Aby wyglądało to przejrzyście najlepiej jest podawać doświadczenie w postaci listy, w której uzupełniamy także poniższe informacje:

 • okres pracy
 • nazwa firmy
 • stanowisko
 • obowiązki i osiągnięcia. 

Wykształcenie

Analogicznie jak w sekcji doświadczenia zawodowego stosujemy chronologię. Należy podać informację o ukończonych studiach (licencjackich, magisterskich, inżynierskich, podyplomowych). Szkoły średniej nie trzeba wymieniać, chyba, że jest to ostatni krok naszej edukacji. Uzupełniając studia wyższe, należy podać następujące informacje:

 • nazwa uczelni
 • wydział
 • specjalizację
 • tytuł naukowy

Jeśli odbyliśmy dodatkowe kursy, bądź szkolenia również należy je ująć w swoim CV.

Umiejętności 

Sekcja ta koncentruje się głównie na umiejętnościach, które już mamy i mogą być przydatne na stanowisko, o które się ubiegamy. Najczęściej wymienia się umiejętności twarde, czyli:

 • znajomość języka
 • umiejętność obsługi programów komputerowych
 • prawo jazdy
 • znajomość różnych aplikacji i programów branżowych
 • obsługa urządzeń biurowych
 • obsługa kasy fiskalnej. 

Oprócz umiejętności twardych, warto również umieścić umiejętności miękkie. Zaliczamy do nich między innymi:

 • autodyscyplinę
 • kreatywność
 • zdolność rozwiązywania problemów
 • odporność na stres
 • dobre relacje interpersonalne. 

Zainteresowania

Sekcja ta nie jest do końca wymagana w życiorysie. Jednakże dla zainteresowanego może stać się dodatkowym atutem. Ważne jest, by ją do tego odpowiednio wykorzystać. Jeśli zdecydujemy się opisać swoje zainteresowania, należy wybrać takie, które zwrócą uwagę potencjalnego pracodawcy. Dlatego też zainteresowania powinny być niebanalne i pokazać nas w pozytywnym świetle.


Wzór CV

cv wzór

Czy opłaca się nakłamać w CV?

Pisząc swoje CV warto zwrócić uwagę, by wszystkie zawarte w nim dane i informacje były prawdziwe i wiarygodne. Jeśli dojdzie do sfałszowania danych, można z tego tytułu ponieść dość poważne konsekwencje. Naciąganie pewnych faktów prędzej, czy później zostanie zweryfikowane. Należy pamiętać, że pracodawca ma prawo zwolnić pracownika, lub nie przedłużyć z nim umowy, jeśli dowie się o kłamstwach. Ponadto jeśli osoba posłuży się w czasie procesu rekrutacyjnego fałszywymi dokumentami można mówić w tym przypadku o popełnieniu wykroczenia, lub przestępstwa.  

Sam proces rekrutacji bardzo szybko weryfikuje to co się napisało w cv. Pamiętajmy, że każdy pracodawca chce zatrudnić najlepszego pracownika. Dlatego też firmy poszukują takich ludzi. Jeżeli już na początku zostaniemy złapani na kłamstwie należy liczyć się z nie otrzymaniem wymarzonej pracy. Warto też mieć na uwadze, że nie zawsze „im więcej, tym lepiej”.

Jeśli mamy za sobą różne okresy zatrudnienia na różnych stanowiskach, to może świadczyć o pracowitości, ale także o problemie z utrzymaniem efektywności w pracy. Dlatego lepiej w takim przypadku okroić listę poprzednich pracodawców do tych zajęć, które są cenne w oczach obecnego rekrutera.


Jak napisać swoje CV bez doświadczenia zawodowego

Brak doświadczenia zawodowego w curriculum vitae nie dyskwalifikuje osoby ubiegającej się o wymarzoną pracę. Wiele osób rozpoczyna swoją karierę zawodową dopiero po ukończeniu studiów, dlatego nie ma powodu, aby czuły się one gorsze od innych kandydatów. Osoby bez doświadczenia mogą napisać skuteczne CV. W jaki sposób?

Po pierwsze, warto wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia, takie jak szablony CV. Dzięki temu można stworzyć profesjonalny dokument, który będzie się prezentował dobrze i pokaże potencjalnemu pracodawcy, że jesteśmy osobami ambitnymi i chcemy się rozwijać. Należy dodać informację o naszych celach zawodowych i umiejętnościach. Również warto wspomnieć o różnych odbytych wolontariatach, praktykach, czy stażach. Należy pamiętać o całej treści życiorysu i jego wyglądzie. Dbałość o ujednoliconą czcionkę, wyjustowanie, czy równe akapity powoduje, że jesteśmy dobrze postrzegani przez rekruterów, mimo braku właściwego doświadczenia. To właśnie kreuje nas, jako osoby, które dbają o każdy szczegół dokumentu.


Klauzula o ochronie danych osobowych

Jedną z najważniejszych informacji, jakie powinny być zawarte w CV jest klauzula CV o ochronie danych osobowych, czyli tzw. RODO. Umieszczamy je na samym dole. Jest to ważne, bowiem bez wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych rekruter nie ma możliwości skontaktowania się z Tobą, by zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną. W tej sytuacji nie pomoże spełnienie wszelkich wymagań, czy perfekcyjne CV. Mówiąc o klauzuli, warto zaznaczyć, by zwracać uwagę na ogłoszenia o pracę i je dokładnie czytać. Często jest tak, że pracodawca umieszcza swoją indywidualną klauzulę, która jest wymagana w procesie rekrutacji. Lepiej unikać takich sytuacji, kiedy przez drobną pomyłkę można stracić możliwość współpracy. Dobre CV musi być nienaganne.

Klauzula RODO:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).


Proste CV — dlaczego warto skorzystać z kreatora CV online?

Wiele osób nie potrafi samemu skonstruować i napisać curriculum vitae. Dlatego też w tym celu został stworzony darmowy i prosty wzór CV. Może go pobrać z internetu lub samemu stworzyć jako dokument w Microsoft Word. Korzystając z takiej możliwości należy być bardzo ostrożnym. Życiorysy te nie są zazwyczaj dobrze skonstruowane. Mimo wszystko pisanie cv w dalszym ciągu wymaga dużego nakładu pracy, co automatycznie zajmie więcej czasu. 

By mieć pewność, że nasz życiorys został dobrze napisany warto skorzystać z stworzonego w tym celu kreatora CV online. Używając darmowego kreatora, nie musimy martwić się o formatowanie tekstu, czy ułożenie sekcji w należytej kolejności. Nawet szybki i prosty życiorys dzięki temu będzie wyglądał idealnie. Narzędzie “darmowy kreator” ułatwi nam pisanie tekstu, by stworzyć profesjonalne cv. 

Obecnie na stronach internetowych można odnaleźć wiele szablonów cv (w tym również darmowych), które pomogą nam w utworzeniu życiorysu. Wypełnienie formularza cv jest bardzo łatwe i przyjemne. Wymaga od nas tylko podania podstawowych informacji o sobie takich jak: imię, nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania, numer telefonu oraz adres e-mail. Kreator CV online umożliwi nam w prosty sposób wprowadzanie danych osobowych. Skorzystanie z kreatora CV online to świetny sposób na stworzenie dokumentu, który będzie profesjonalnie wyglądał i był łatwy w obsłudze. Kreator umożliwi nam także dodanie zdjęcia.

Tagi