Powrót
6 min czytania 17 marca 2023

Jak negocjować wynagrodzenie

Negocjacja wynagrodzenia to ważna umiejętność, która przyda się każdemu człowiekowi. Zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy kwestia finansów jest kluczową kwestią. W dzisiejszych czasach rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny. Wiele osób niechętnie rozmawia o pieniądzach. Negocjowanie wynagrodzenia nadal jest trudnym tematem, z którym borykają się pracownicy. To duże wyzwanie, dlatego warto się do niego przygotować. Jak zadbać o własne wynagrodzenie? Jak negocjować wynagrodzenie i czego unikać?

jak negocjować wynagrodzenie

SPIS TREŚCI

Zasady uzgadniania wynagrodzenia

Negocjacja wynagrodzenia niezależnie od naszego etapu zatrudnienia ma ogromne znaczenie. Zakres finansowy, który otrzymujemy na początku pracy, może mieć kluczowe znaczenie dla naszej kariery w firmie. Jak podejść do  negocjacji? Poniżej przedstawiamy kilka cennych porad jak negocjować wynagrodzenie.

Przygotuj się

Przygotowanie jest najważniejszym punktem negocjacji. Zanim przejdziemy do rozmowy, musimy dokonać analizy naszej obecnej sytuacji. Najpierw zastanówmy, się ile chcemy zarabiać i jakie są nasze oczekiwania finansowe. W tym celu możemy przejrzeć raporty wynagrodzeń i sprawdzić widełki płacowe na podobnym stanowisku. Innym wyjściem jest wywiad wśród znajomych z branży. Bądź pewny siebie!

Wybierz odpowiedni moment

Jeśli chcemy przeprowadzić rozmowę o wynagrodzeniu z naszym przełożonym, wybierzmy do tego odpowiedni moment. Umówmy się wcześniej. Nie załatwiajmy takich spraw na korytarzu, w drodze do pracy lub w drodze z pracy. Druga strona, czyli nasz przełożony także powinien się do tego solidnie przygotować.

Przygotuj listę twoich mocnych stron

W jaki sposób negocjować wynagrodzenie? Najlepiej posługiwać się merytorycznymi argumentami. Warto jest przytoczyć takie argumenty, które pokażą, że nasza kandydatura jest wyjątkowa. Przygotowanie listy mocnych stron może pomóc w przekonaniu rozmówcy o naszej wartości.

Aby skutecznie to zrobić, należy dokładnie przeanalizować swoje umiejętności i cechy charakteru. Zastanów się, jakie atuty posiadasz i jak się je prezentujesz. Warto także wziąć pod uwagę nasze dotychczasowe doświadczenie i osiągnięte sukcesy.

Przygotuj sobie wcześniej listę Twoich:

  • kluczowych umiejętności
  • ukończonych kursów
  • certyfikatów
  • uzyskanych uprawnień
  • efektów Twojej dotychczasowej pracy.

Jeśli wiesz, że jesteś wartościowym pracownikiem o wysokich kwalifikacjach i doświadczeniu bądź pewny siebie!

Czytaj też: Staż pracy — co się na niego składa?

jak negocjować wynagrodzenie

Negocjuj warunki oferty — nie tylko wynagrodzenie

Pamiętaj, że negocjacje nie muszą dotyczyć tylko i wyłącznie kwestii finansowych. Jest jeszcze wiele innych pozapłacowych elementów wynagrodzenia. Oprócz korzyści pieniężnych możemy starać się o różnego rodzaju benefity. Wszystko jednak zależy od naszej firmy. Takimi dodatkowymi korzyściami dla pracownika jest:

  • prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  • karta Multisport
  • samochód służbowy
  • dodatkowy urlop
  • ubezpieczenie na życie 
  • różnego rodzaju dofinansowania
  • budżet na szkolenia.

Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Wielu z nas, przed rozmową kwalifikacyjną w sprawie pracy, zastanawiało się, jak negocjować wynagrodzenie. Warto się do tego wcześniej przygotować. Jeśli w ogłoszeniu nie będzie podanej informacji w zakresie finansów, należy zrobić rozeznanie na rynku pracy. Sprawdźmy, jakie są średnie zarobki na podobnych stanowiskach, o które się ubiegamy. Nie zapominajmy o naszym doświadczeniu. Ono jest również kluczowe w negocjacjach. Należy także wziąć pod uwagę wielkość firmy oraz możliwość zatrudnienia w naszym regionie. Te informacje mogą okazać się kluczowe podczas negocjacji wynagrodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej. 

Pamiętajmy! Wysokość wynagrodzenia powinna być nie tylko satysfakcjonująca dla kandydata, ale także realna do jej uzyskania. Negocjowanie pensji przed podpisaniem umowy może odbywać się na 2 sposoby:

  • można podać widełki lub stawkę, którą my oczekujemy
  • stawkę z ogłoszenia podwyższyć o 10-15% w stosunku do średniej pensji na to stanowisko.

Podczas rozmowy o wynagrodzeniu nie powinniśmy podawać bardzo niskiej stawki. Taka sytuacja może nam zamknąć drogę do lepszych warunków współpracy. Niekoniecznie zwiększy nam to szansę na zdobycie upragnionego stanowiska.

Zbyt wysokie oczekiwania finansowe powodują, że możemy zostać wykluczeni z dalszej rekrutacji. Podczas negocjacji musimy pamiętać, że najważniejszą cechą jest umiejętność negocjowania i przekonania do swoich racji. 

Czytaj też: Urlop okolicznościowy

jak negocjować wynagrodzenie

Czego unikać podczas rozmowy o wynagrodzeniu?

Rozmowa o wynagrodzeniu jest dla niektórych z nas bardzo stresująca. Należy pamiętać, że są kwestie, których powinniśmy unikać podczas rozmowy o finansach. Przede wszystkim na rozmowie należy zachować się stosownie i profesjonalnie. Ważne jest zachowanie otwartej postawy. Nie możemy skupiać się tylko na własnych wymaganiach. W większości firm, pracodawcy zapewniają swoim pracownikom liczne benefity, programy szkoleniowe, czy inne udogodnienia. W pewnym stopniu wyrównują one różnicę w oczekiwanej przez nas pensji. 

Przy negocjacjach unikajmy powoływania się na naszą sytuację życiową jako argumentem na wyższy zarobek. Niestety, ale nasze wynagrodzenie nie zależy od trudności w życiu osobistym.

Takie reakcje, podobnie jak emocjonalne zachowania należy powstrzymywać. Podobnie będzie w przypadku, jeśli pracodawca sam zaoferuje o wiele niższe wynagrodzenie, niż oczekujemy. Nawet w takich sytuacjach warto okazać profesjonalizm, zamiast aroganckiego zachowania. 


 Podsumowanie

Rozmowa z pracodawcą na temat naszego wynagrodzenia nie należy do łatwych . Dla jednych osób jest to bardzo stresująca sytuacja. Dlatego wcześniej warto się do niej przygotować. Zbadajmy rynek pracy oraz wysokość płac na podobnym stanowisku. Warto również wypracować sobie strategię negocjacyjną. Uwzględnijmy argumenty przemawiające na naszą korzyść, możliwości finansowe firmy oraz oczekiwania finansowe względem pracodawcy. 

Podczas rozmowy z przełożonym, warto wykazać się pewnością siebie i umiejętnością skutecznego komunikowania. Ważne jest także, by słuchać drugiej strony i zrozumieć jej punkt widzenia. Pamiętajmy, że nasze wynagrodzenie to nie tylko korzyści płacowe, ale również wiele benefitów pozapłacowych. Warto negocjować tego typu pakiety wynagrodzenia. Niezależnie od wyniku utrzymujmy dobre relacje z pracodawcą.


Sprawdź też: Konflikty w pracy — jak je rozwiązywać?

Tagi