Powrót
10 min czytania 23 listopada 2023

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

W dobie intensywnej konkurencji na rynku pracy rozmowa kwalifikacyjna staje się kluczowym momentem w procesie rekrutacyjnym. To właśnie wtedy rekruterzy zgłębiają nasze kompetencje, doświadczenie i zgodność z wartościami firmy. Jakie są najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

SPIS TREŚCI

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna dla większości jest sytuacją stresującą. Chcemy wypaść jak najlepiej, ale odczuwamy presję przed zaprezentowaniem swoich umiejętności i doświadczeń. Jak zwiększyć swoje szanse na sukces? Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

 • Dokładnie przeczytaj ogłoszenie — zawiera ono najważniejsze informacje, które dotyczą pracy. Można je później wykorzystać podczas rozmowy o pracę, aby wywrzeć dobre pierwsze wrażenie. Spraw, żeby pracodawca poczuł, że jesteś idealnym kandydatem na to miejsce. Skup się na korzyściach, które może przekazać firmie i wnieść ją na wyższy poziom.
 • Sprawdź informacje o firmie — dzięki temu będziesz wiedzieć, czym zajmuje się firma. Łatwiej będzie Ci poprowadzić rozmowę i pytania do rekrutera. Sam pracodawca może zapytać oto co kandydaci wiedzą o firmie, aby sprawdzić, czy dana osoba się przygotowała.
 • Przygotuj odpowiedzi na typowe pytania pracodawcy — chodząc na różne rozmowy o pracę, można po pewnym czasie przewidzieć, o co rekruter bądź pracodawca zapyta. Warto przygotować więc przykładowe odpowiedzi, aby mniej się stresować i sprawiać wrażenie bardziej pewnego siebie.
 • Ubierz się odpowiednio — zwróć uwagę na to, co ubierasz na rozmowę o pracę. Ubierz się schludnie, unikaj krzykliwych kolorów i dziwnych stylizacji. Postaw na strój formalny. Ubranie powinno być dostosowane do okoliczności. Można sobie pozwolić na luźniejszy strój jeśli praca dotyczy prac kreatywnych lub prac fizycznych.
 • Bądź punktualny — sprawdź wcześniej dojazd do miejsca umówionego spotkania, aby być na czas. Postaraj się przyjść przed czasem, aby mieć chwilę na ochłonięcie i złapanie oddechu. 10 min przed czasem zdecydowanie powinno wystarczyć. Jeśli jednak wydarzyło się coś, na co nie miałeś wpływu i wiesz, że się spóźnisz — poinformuj rekrutera lub pracodawcę o sytuacji. Takie zachowanie będzie dobrze o Ciebie świadczyć i pozostawi pozytywny odbiór.
 • Zabierz ze sobą dokumenty aplikacyjne — mimo tego, że wysyłamy swoje dokumenty w formie elektronicznej, to warto zabrać CV czy list motywacyjny na rozmowę o pracę. Może się zdarzyć, że pracodawca zagubi gdzieś nasze dokumenty, a my pokażemy, że jesteśmy na taką ewentualność przygotowani.
 • Zastanów się nad oczekiwaniami pieniężnymi — to pytanie, które często pada na rozmowie o pracę. Sprawdź, ile zarabiają na tym stanowisku w innych miejscach pracy. Postaraj się ten wynik uśrednić. Przemyśl, czy masz odpowiednie kompetencje i czy dana kwota jest adekwatna do Twoich umiejętności. Zbyt wysokie oczekiwania mogą pracodawcę zniechęcić.

Czytaj też: Jak napisać CV bez doświadczenia?

pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Czytaj też: Likwidacja stanowiska pracy

Jak zmniejszyć stres przed rozmową kwalifikacyjną?

Odczuwanie stresu przed rozmową kwalifikacyjną jest całkowicie normalne i pojawia się u większości osób. Stres ten może działać na nas motywująco i pomagać nam się zmobilizować. Czasem jednak może nas sparaliżować i wpływać na naszą autoprezentację. Większość rekruterów będzie widzieć, że się mocno stresujemy, co może mieć negatywny wydźwięk w przypadku prac, w których wymagana jest odporność na stres. Co zrobić, żeby się mniej stresować przed rozmową kwalifikacyjną?

 • Postaw na przygotowanie do rozmowy — im lepiej się przygotujesz do rozmowy, tym większą pewność siebie będziesz miał. Zbadaj firmę, stanowisko pracy i przemyśl, jakie pytania mogą zostać zadane.
 • Przygotuj odpowiedzi na pytania rekrutacyjne — pozwoli Ci to uniknąć sytuacji, w której nie będziesz wiedzieć, co masz powiedzieć. Większość rozmów o pracę przebiega w bardzo podobny sposób.
 • Symuluj rozmowę — jeśli jest to Twoja pierwsza rozmowa o pracę, to poproś przyjaciela, członka rodziny lub kogoś znajomego, aby przeprowadził z tobą symulowaną rozmowę kwalifikacyjną. To pomoże oswoić się z tą sytuacją.
 • Myśl pozytywnie — zamiast skupiać się na negatywnych scenariuszach, skoncentruj się na pozytywnych aspektach swojego doświadczenia i umiejętności. Powtarzaj sobie w głowie, że dasz radę.
 • Wizualizacja sukcesu — wyobraź sobie pozytywny przebieg rozmowy. Wizualizacja sukcesu może pomóc w zbudowaniu pewności siebie. Wpłynie to z pewnością na Twoją autoprezentację i wywarcie dobrego wrażenia.
 • Zaakceptuj stres — zaakceptuj fakt, że stres przed rozmową to normalna reakcja. Nie staraj się go całkowicie wyeliminować, ale naucz się go kontrolować.

20 najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Każda rozmowa o pracę wygląda dosyć podobnie. Będąc na kilku, można dowiedzieć się, jak przygotować się do następnej. Każdy rekruter jest jednak inny i może pytać o różne rzeczy. Warto być przygotowanym, chociaż na część z nich. Jakie pytania zadaje pracodawca? Sprawdź typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej:

 • Opowiedz coś o sobie
 • Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
 • Dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku?
 • Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?
 • Co wiesz o naszej firmie?
 • Dlaczego zrezygnowałeś z poprzedniej pracy? Dlaczego zamierzasz zmienić miejsce pracy?
 • Jaka jest Twoja wymarzona praca?
 • Czy masz jak wytłumaczyć swoje luki w historii zatrudnienia?
 • Czy masz jakieś pytania?
 • Jakie są Twoje oczekiwania finansowe? Jakie było Twoje wcześniejsze wynagrodzenie?
 • Gdzie widzisz siebie za 5 lat? Jakie masz cele zawodowe?
 • Co robiłeś w swojej poprzedniej pracy?
 • Dlaczego zdecydowałeś się odpowiedzieć na naszą ofertę pracy?
 • Jaki był Twój największy sukces zawodowy?
 • Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?
 • Dlaczego chcesz zmienić pracę?
 • Co motywuje Cię do pracy?
 • Jakie jest Twoje największe osiągnięcie zawodowe?
 • Co odróżnia Cię od innych kandydatów?
 • Czym się interesujesz?

Czytaj też: Zmiana pracy — kiedy jest najlepszy czas?

pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Przykładowe odpowiedzi na najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowy kwalifikacyjne są bardzo ważnym etapem w procesie rekrutacyjnym i stanowią jedną z decydujących chwil w zdobyciu nowego zatrudnienia. W trakcie tych spotkań rekruterzy starają się poznać kandydatów nie tylko pod kątem ich umiejętności zawodowych, ale również cech osobowości, motywacji oraz zdolności radzenia sobie w różnych sytuacjach. W związku z tym przygotowanie się do rozmowy to nie tylko konieczność, ale również szansa na zrobienie trwałego wrażenia i pokazanie swojego potencjału.

Jeśli już wiesz, jakie mogą być przykładowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, to teraz warto przygotować przykładowe odpowiedzi do tych pytań rekrutacyjnych. Odpowiedzi te nie tylko stanowią wzór, ale również dostarczają wskazówek, jak skonstruować swoje własne odpowiedzi, aby efektywnie prezentować swoje doświadczenie i kompetencje. Poniżej przedstawiamy przykładowe odpowiedzi na pytania rekrutacyjne:

 • Co wiesz o naszej firmie?

To pytanie, które występuje często na samym początku rozmowy. Niestety wciąż zdarza się, że kandydaci nie przygotowują się do rozmów kwalifikacyjnych. Pracodawca robi to, aby sprawdzić ich zaangażowanie w rekrutację. Przygotowanie się do tego pytania jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę firmy lub media społecznościowe i zobaczyć czym zajmuje się firma. Idealny kandydat jest tego świadomy i wie, co może zaoferować firmie.

 • Co Cię wyróżnia spośród innych kandydatów?

To pytanie może być również inaczej sformułowane na rozmowie o pracę, np. Jakie są Twoje silne strony? Często pojawiają się również pytania o wady. Do tego pytania najlepiej przygotować się wcześniej. Pomyśl nad swoimi najważniejszymi cechami i umiejętnościami. Unikaj uogólnionych przymiotników. Zamiast tego skup się nad konkretami. Możesz dodać do swojej wypowiedzi konkretne przykłady zastosowania.

 • Dlaczego chcesz zmienić pracę?

To pytanie może zaskoczyć nie jedną osobę. Warto więc przygotować sobie odpowiedź na wszelki wypadek. Możesz odpowiedzieć, że chcesz spróbować czegoś innego lub sprawdzić się w innej branży. Nie mów o szczegółach odejścia z poprzedniej pracy. Wspomnij o zdobyciu nowych umiejętności, możliwości uzyskania awansu i rozwoju. Nie narzekaj na poprzednich pracodawców, skup się na pozytywach!

 • Jaka jest Twoja wymarzona praca?

Mało kto potrafi określić, czego oczekuje w swojej karierze zawodowej. Przemyśl co sprawia Ci największą satysfakcję zawodową. Jeśli chcesz wypaść dobrze na rozmowie, postaraj się nawiązać w swojej wypowiedzi do stanowiska, na jakie aplikujesz.

 • Co Cię motywuje do pracy?

Możesz odpowiedzieć, że są to pieniądze, ale wytłumacz, dlaczego i nie skupiaj się tylko na tym. Powiedz, że pieniądze dają stabilność w życiu i bezpieczeństwo. Wspomnij również o tym, że praca daje Ci przyjemność w życiu. Rozwój i spełnianie się w tym co chce się robić, daje satysfakcje z pracy. Możesz powiedzieć również, że motywują cię ambitne zadania, wyzwania, sukces i uznanie przy realizowanych projektach.

 • Opowiedz coś o sobie

Streść w kilku zdaniach swój przebieg kariery i edukacji. Wspomnij o swoich najmocniejszych cechach charakteru. Pokaż, co firma zyska, zatrudniając Cię na dane stanowisko pracy. Możesz również opowiedzieć krótko o swoich zainteresowaniach i pasjach.

Nietypowe pytania na rozmowie rekrutacyjnej

Czasami zdarza się, że pracodawca zastosuje podchwytliwe pytanie, aby sprawdzić, jak kandydat wybrnie z sytuacji. Ciekawe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego kandydata. Przez większość kandydatów są one odbierane negatywnie, ponieważ nie świadczą o kompetencjach ani umiejętnościach. Jakie mogą być nietypowe pytania rekrutacyjne?

 • Jeśli byłbyś zwierzęciem, to jakim?
 • Jeśli mógłbyś wybrać supermoc, to jaką?
 • Wymień 10 sposobów wykorzystania ołówka, inny niż pisanie.
 • Udało Ci się wygrać milion złotych. Co z nimi zrobisz?
 • Gdybyś miał wybrać jeden kolor, który opisuje Ciebie, to jaki by to był?
 • Ile razy wskazówki zegara pokrywają się w ciągu doby?
 • Opisz siebie w 5 słowach.

Nietypowe pytania rekrutacyjne często mają na celu ocenę kreatywności, elastyczności myślowej oraz umiejętności szybkiego myślenia i rozwiązywania problemów. Większość z nich jednak jest mocno wybijająca z rytmu i zniechęca kandydatów do podjęcia współpracy.

Rozmowa o pracę może być mocno stresująca, ale nie wtedy, gdy się do niej przygotujesz. Rekruter może zadać pytania o cele zawodowe, poprzednie wyniki w pracy i zakres odpowiedzialności, motywację do zmiany, motywację do pracy, największą trudność jaka się zdarzyła w miejscu pracy, sytuacje stresowe, umiejętność pracy pod presją czasu i wiele innych. Można się do tych pytań wcześniej przygotować, aby pozostawić za sobą pozytywne odczucia. Pamiętaj, że mowa ciała również ma ogromne znaczenie. Nie tylko to co wypowiadamy rzuca się w oczy, ale również nasze zachowanie, postawa ciała, wygląd itp.

Sprawdź też: Jak działa agencja pracy?

Tagi