Powrót
5 min czytania 12 stycznia 2023

Rozliczenie PIT 2023 – zmiany, do kiedy można składać?

Nowy rok wiąże się z obowiązkami, które każdy z nas musi spełnić. W tym czasie rozpoczyna się sezon rocznych rozliczeń podatkowych PIT. Wszystkie osoby pracujące lub prowadzące swoją firmę muszą w odpowiednim terminie rozliczyć się ze skarbówką. Im szybciej się to zrobi, tym prędzej dostanie się zwrot podatku. Aby podatnicy mogli zacząć składać swoje PIT-y, Ministerstwo Finansów musi dać taką możliwość. Do kiedy można składać PIT 2023? Jakie zmiany podatkowe zostały wprowadzone w 2023 roku? Przedstawiamy wszystko, co trzeba wiedzieć o PIT 2023 👇

PIT 2023

SPIS TREŚCI:

PIT 2023 (za 2022 rok) – kiedy można składać?

Początek roku to czas, w którym trzeba pamiętać o złożeniu deklaracji PIT 2023. Należy ją przesłać w odpowiednim terminie. Ministerstwo Finansów musi umożliwić podatnikom dostęp do jego wysłania. Im prędzej to zrobimy, tym szybciej dostaniemy zwrot podatku.  Rozliczenie PIT 2023 będziemy mogli składać już od 15 lutego.


Do kiedy pracodawca musi dać PIT 11 za 2022 rok?

Często zastanawiamy się do kiedy nasz pracodawca musi nam dać PIT. Warto taką datę znać, aby w razie zapomnienia — przypomnieć się o tym pracodawcy. Bardzo ważne jest trzymanie się terminów. Nierozliczenie PIT-u w odpowiednim czasie skutkuje naliczeniem kary. Pracodawca powinien przekazać PIT 2023:

 • Pracownikowi — do końca lutego,
 • Urzędowi Skarbowemu — do końca stycznia.

Co, jeśli pracodawca nie wysłał PIT-u 11?

Pracodawca powinien w odpowiednim czasie dać nam rozliczenie PIT 11. Jeśli tego nie zrobi, nie będziemy mieli możliwości rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Takie zachowanie nie może być akceptowane. Jest ono traktowane jako wykroczenie skarbowe, na które nakłada się karę finansową. Wysokość grzywny zależy głównie od sądu i od długości spóźnienia. 

Rozliczenie PIT 2023

Czytaj też: Poradnik Antyinflacyjny — czyli jak oszczędzać pieniądze?

Zwrot podatku PIT 2023 — kiedy można się spodziewać?

Rozliczając PIT, oczekujemy szybkiego zwrotu podatku. W dużej mierze to od nas zależy, kiedy go dostaniemy. Możliwość składania PIT 2023 mamy od połowy lutego. Z reguły im szybsze jego wysłanie, tym krótszy czas oczekiwania na zwrot. Nie zwlekajmy więc z jego dostarczeniem do Urzędu Skarbowego. Co zrobić, aby szybciej uzyskać zwrot podatku?

 • Rozliczenie PIT 2023 najlepiej wysłać drogą elektroniczną

Szybciej otrzymamy zwrot podatku, jeśli wyślemy go przez E-PIT. W 2022 roku wprowadzono automatyzację i dzięki usłudze KAS nasze nadpłaty z rozliczenia PIT będą wysyłane automatycznie. Warunkiem jest, że kwota zwrotu nie przekracza 5 tys. zł. Kwoty powyżej będą sprawdzane i obliczane przez pracowników Urzędu Skarbowego. Auto zwrot dotyczy również podatku VAT

Wysyłka przez internet skraca nawet o połowę czas oczekiwania na zwrot podatku. 

Pamiętajmy, że nawet jeśli wyślemy nasz PIT wcześniej niż połowa lutego, to będzie on liczony i tak od ustalonej daty przez Ministerstwo Finansów, czyli 15 lutego. 

zwrot podatku 2023

Do kiedy trzeba złożyć PIT 2023?

Rozliczenie PIT należy składać w odpowiednim terminie, aby uniknąć problemów ze strony Urzędu Skarbowego. Do kiedy złożyć PIT 2023?

 • Deklaracja PIT 37 – to deklaracja dla osób, których przychody pochodzą z umowy o pracę lub umowy zlecenie. Są to pracownicy, zleceniobiorcy, osoby pobierające świadczenia emerytalne, rentowe, przedemerytalne i stypendia. Podatnicy mają obowiązek złożyć PIT 2023 w terminie: od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. 

Czytaj też: Staż pracy — jak liczyć?

Zmiany w rozliczeniu PIT 2023

Deklaracje PIT 2023 będziemy rozliczać z uwzględnieniem Polskiego Ładu i jego drugiej wersji. Jakie zmiany zostały wprowadzone?

 • Obniżenie podstawowej stawki podatku z 17% do 12%.
 • Składka zdrowotna nie będzie odliczana od podatku tylko od dochodu. 
 • Termin na złożenie deklaracji PIT 2023 będzie od 15 lutego do 2 maja dla wszystkich, łącznie z osobami rozliczającymi PIT 28.
 • Według Ministerstwa Finansów bardzo możliwe, że aż 1,2 mln osób zamiast zwrotu podatku dostanie jego dopłatę. 

Wprowadzono również nowe ulgi, takie jak: 

 • Ulga na powrót

To ulga dla osób, które zdecydowały się powrócić i na stałe zamieszkać w Polsce. Ma być zachętą dla naszych rodaków, aby pozostali w kraju i ułożyli sobie życie. Polega na limitowanym czasowo zwolnieniu z podatku, jeśli nie przekroczy się zarobków 85 528 zł rocznie. 

 • Ulga dla rodzin z wieloma dziećmi (ulga 4+)

Podatnicy, którzy wychowują więcej niż 4 dzieci, mogą skorzystać z ulgi zwalniającej z podatku, jeśli ich zarobki nie przekraczają  85 528 zł rocznie. 

Ulga dotyczy osób pracujących na umowę o pracę, umowę zlecenie i osób prowadzących własną działalność. 

Może z niej skorzystać każdy z rodziców. Wtedy przysługuje im 2×85 528 zł, czyli 171 056 zł wolne od podatku.

 • Ulga dla pracujących seniorów

Emeryci, którzy zrezygnują z pobierania swojej emerytury na rzecz pracy, będą zwolnieni z podatku PIT. Dotyczy to jedynie osób, które nie przekraczają zarobków 85 528 zł rocznie. 

Oprócz tego wprowadzono jeszcze ulgę na zabytek, ulgę na robotyzację, ulgę na ekspansję, ulgę na terminal płatniczy, ulgę sponsoringową, ulgę rehabilitacyjną. 

Jak rozliczyć E-PIT 2023

Jeśli składamy PIT 2023 przez internet, wystarczy zalogować się na portal rządowy. Możemy to zrobić poprzez Profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczną, aplikację mObywatel lub  podając dane autoryzujące. W odpowiednim terminie należy zapoznać się z udostępnioną deklaracją, ewentualnie uzupełnić ją i zaakceptować. Dzięki temu w łatwy sposób, nie wychodząc z domu załatwimy PIT 2023 online. 

Czytaj też: Czy praca gwarantuje człowiekowi szczęście?

E PIT

Nierozliczenie PIT w terminie

Z różnych powodów czasem zdarza się nam zapomnieć o ważnych obowiązkach. Nie wszyscy też pamiętają do kiedy złożyć PIT, ponieważ co roku wypada to trochę inaczej. Brak złożonej deklaracji PIT-37 przez podatnika skutkuje nałożeniem mandatu karnego. Kwota kary uzależniona jest od czasu spóźnienia i wysokości niezapłaconego podatku. 
Co zrobić, jeśli zapomnimy złożyć deklarację PIT w terminie?

👉 Należy niezwłocznie rozliczyć PIT w Urzędzie Skarbowym.

👉 Dołączyć do niego czynny żal, w którym wyjaśniamy, dlaczego nie złożyliśmy deklaracji PIT. 

👉 Zapłacić ewentualne odsetki.

Złożenie rozliczenia PIT jest corocznym obowiązkiem każdego z płatników. Pamiętajmy o terminach złożenia deklaracji PIT 2023, aby uniknąć nałożenia na nas grzywny. Sprawdźmy, również nowo wprowadzone ulgi, być może któraś z nich może nas dotyczyć. PIT 2023 można wysyłać od 15 lutego do 2 maja. 

Jeśli masz problem z rozliczeniem PIT-u 11 odezwij się do NAS!


Sprawdź też: Praca bez doświadczenia

Tagi