Powrót
10 min czytania 3 listopada 2022

Praca bez doświadczenia

Praca bez doświadczenia – jak ją znaleźć?

Praca bez doświadczenia – jak znaleźć pracę bez doświadczenia? Pytanie to nurtuje najczęściej młode osoby bez doświadczenia, które kończą edukację (szkołę, studia) i rozpoczynają swoją przygodę na rynku zawodowym. Niestety, często spotykamy się z sytuacją, w której pojawia się problem ze znalezieniem pracy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że większość firm preferuje kandydatów z doświadczeniem. Jak jednak sobie poradzić w takiej sytuacji? 

praca bez doświadczenia

Należy pamiętać, że na samym początku nie wolno się poddawać i tracić wiary w siebie. Nie zawsze rozmowa kwalifikacyjna kończy się sukcesem, więc warto próbować jeszcze raz. Jakie działania należy podjąć, by praca bez doświadczenia była i dla nas?

  1. Przede wszystkim należy dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Wiedza na temat firmy, która nas interesuje, może być kluczem do sukcesu. Warto też zwrócić uwagę na swoje CV i sprawić, aby było ono jak najbardziej atrakcyjne.
  2. Należy pamiętać o tym, że pierwsze wrażenie ma duże znaczenie. Dlatego też warto zadbać o to, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej być profesjonalnym i uprzejmym.
  3. Warto więc pomyśleć o tym, żeby przed wysłaniem CV dokładnie obejrzeć filmiki umieszczone na stronach internetowych firm, które nas interesują. Warto także pamiętać o tym, żeby podczas rozmowy kwalifikacyjnej być sobą. Lepiej nie udawać kogoś, kim się nie jest.


Jeśli chodzi o pracę bez doświadczenia, warto pomyśleć o tym, żeby skorzystać z ofert pracy wakacyjnej. Można wówczas spróbować swoich sił w interesującej nas branży i zdobyć pierwsze doświadczenie. Warto także pamiętać o tym, żeby podczas rozmowy kwalifikacyjnej przedstawić się jak najlepiej. Lepiej jest powiedzieć prawdę o sobie niż udawać kogoś innego. Pierwszym krokiem, jeśli nie posiadamy doświadczenia w danej branży, jest zapoznanie się ze strukturą rynku pracy. Należy przeanalizować swoje mocne i słabe strony oraz dopasować rodzaj pracy do swoich umiejętności. Jeżeli nie mamy pewności co do tego, jakie stanowisko możemy obsadzić warto skorzystać z porady doradcy zawodowego. Warto także rozeznać się w ofertach pracy, które można znaleźć w internecie czy też na tablicach ogłoszeń w urzędzie gminy.

Następnym etapem jest napisanie CV i listu motywacyjnego. Pamiętajmy, żeby były one napisane w jasny i przejrzysty sposób. Należy także pamiętać o tym, żeby zwrócić uwagę na to, co możemy zaoferować pracodawcy. Jeśli nie mamy doświadczenia warto podkreślić nasze atuty, które mogą nas wyróżnić spośród innych kandydatów. Ostatnim etapem jest rozmowa kwalifikacyjna. Warto przygotować się do niej odpowiednio, aby mieć większą szansę na to, żeby ją zaliczyć. Pamiętajmy o tym, żeby być sobą i koncentrować się na pozytywnych aspektach naszej osobowości.

Podsumowując, na początku naszej kariery zawodowej warto jest poszukać nawet mniej ciekawego etatu, który pozwoli nam nabyć doświadczenie i zarobić pierwsze pieniądze na rynku pracy. Na pewno zaowocuje to lepszą pracą w przyszłości. Należy pamiętać, że brak doświadczenia niekoniecznie musi stanowić problem dla poszukującego pracy. Mimo wszystko na rynku nadal można znaleźć wiele miejsc pracy, które nie wymagają doświadczenia. Mimo wszystko warto podnosić swoje kwalifikacje i rozwój. Wszystkiego można się nauczyć.

Bardzo pomocne w tej kwestii są różne kursy, szkolenia oraz warsztaty. Warto również starać się o poszerzanie swojej kariery zawodowej o różnego rodzaju certyfikaty, czy dyplomy, które mimo wszystko mają duże znaczenie. Są atutem w zdobyciu upragnionego zatrudnienia. Zdobywanie doświadczenia, poszerzanie swojej wiedzy, budowanie sieci kontaktów to podstawowe elementy, które będą pomocne w znalezieniu dobrej pracy. Najważniejsze jednak jest, by zacząć pracować nawet za niewielkie pieniądze. Zdobywanie doświadczenia to również uczestnictwo w wolontariacie. 


Jak napisać CV – praca bez doświadczenia?

Doświadczenie zawodowe jest elementem, które często umieszcza się w widocznym miejscu w CV. Rekruter spoglądając na nasz życiorys od razu widzi, gdzie wcześniej pracowaliśmy. Jednak co w przypadku, gdy nie mamy żadnego doświadczenia? Może nam się oczywiście wydawać, że nie mając doświadczenia jesteśmy skreśleni w oczach osoby rekrutującej.

Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia zawodowego, które warto umieścić w CV warto jest podkreślić nasze inne atuty, które wzbudzą zainteresowanie naszą osobą u rekrutera. Być może będzie to właściwe wykształcenie, czy umiejętności. Mimo wszystko warto umieścić w naszym curriculum vitae naszą dotychczasową pracę. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia zawodowego, nie warto umieszczać tej sekcji w naszym CV i na przykład pozostawiać ją pustą – po prostu ją pomińmy, rekruter z pewnością domyśli się, dlaczego jej nie ma i uzyska z CV wszystko to, co najważniejsze.

W trakcie edukacji podejmujemy wiele innych inicjatyw, które każdego człowieka również czegoś uczą. Są to różnego rodzaju wolontariaty, praktyki zawodowe, czy staże zawodowe. Każdy z tych elementów tworzy nasze dotychczasowe doświadczenie, dlatego mimo wszystko warto je umieścić. 


Podsumowując, jeśli piszemy swoje CV warto zawrzeć tam informacje takie jak:

  • Osiągnięcia

Mimo, że do chwili obecnej nie pracowaliśmy w naszym zawodzie, na pewno mamy osiągnięcia które podkreślą nasze atuty i najważniejsze cechy. Część w CV „doświadczenie zawodowe” możemy śmiało zastąpić osiągnięciami. Dzięki temu pracodawca będzie wiedział, że choć nie byliśmy jeszcze nigdzie zatrudnieni, dobrze sobie radzimy i mamy już pewną praktykę. 

  •  Cel zawodowy

Na samym początku CV warto jest napisać kilkuzdaniowe przedstawienie naszej osoby oraz to do czego dążymy i co robimy w tym kierunku. Warto zawrzeć w nim również informację o tym, że jesteśmy studentami lub absolwentami. Ten niewielki element CV może sprawić, że rekruter zainteresuje się naszymi dokumentami aplikacyjnymi i zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną. 

  • Umiejętności i zainteresowania

Często nawet jeśli nie posiadamy doświadczenia zawodowego, mamy umiejętności czy zainteresowania, które przygotowują nas do wykonywania stanowiska, na jakie aplikujemy. Dlatego też kiedy piszemy CV bez doświadczenia, musimy podkreślić to, co już potrafimy – niezależnie od tego, gdzie i jak się tego nauczyliśmy. 

Pamiętajmy też o kompetencjach miękkich, takich jak umiejętność pracy własnej, dobra organizacja czasu i pracy, otwartość, asertywność, charyzma itd. Oczywiście nie powtarzajmy utartych frazesów – w umiejętnościach wpiszmy to, co naprawdę potrafimy robić.

  • Nie kłam!

Brak doświadczenia zawodowego bardzo często może doprowadzić, że w naszych dokumentach aplikacyjnych umieścimy coś, co nie jest prawdą, by zyskać w oczach przyszłego pracodawcy. Nic bardziej mylnego! Czasami może kusić nas, by wpisać w sekcję doświadczenia zawodowego cokolwiek, byleby tylko nie była ona pusta. To błąd. Rekruter szybko może to zweryfikować, już na etapie czytania CV. Pamiętajmy, jeśli kłamstwo wyjdzie na jaw na pewno będzie to dla nas ogromną porażką. 


Nie masz doświadczenia? Zdobądź je!

Obecne czasy pokazują, że większość pracodawców cenią sobie pracowników, którzy stawiają na rozwój, rozwijają się, biorą udział w wolontariatach, stażach, czy innych projektach. Nie zawsze jest tak, że wybrana forma pracy przynosi pieniądze. Jednak należy pamiętać, że pozwala to nawiązywać nowe znajomości. Doświadczenie zawodowe jest takim elementem każdego z nas, które samo nie przyjdzie. Każda osoba poszukująca pracy musi być tego świadoma. Należy włożyć trochę wysiłku, kreatywności, zaangażowania, czy dobrych chęci by je zdobyć. Pierwszą pracę, w której uda nam się zatrudnić można potraktować właśnie jak nabywanie doświadczenia. Jest to taki wstęp do życia zawodowego.

Niezależnie od tego gdzie pracujemy, ale sumienność, pracowitość, czy zaangażowanie to są cechy, które towarzyszą w każdej pracy – niezależnie od zajmowanego stanowiska. Może zdarzyć się tak, że nasz dotychczasowy szef doceni Nas jako dobrych pracowników, proponując inne stanowisko. Może również polecić nas innemu pracodawcy. 

Czas poszukiwania pracy powinno się wykorzystać nie tylko na przeglądanie ofert i wysyłanie CV, ale przede wszystkim na podnoszenie kompetencji. Warto wykorzystać nasz wolny czas i zapisać się na szkolenie, czy kurs, który nas interesuje. W ten sposób nie tylko podniesiemy swoje kwalifikacje, ale także zdobędziemy cenne doświadczenie.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieją takie szkolenia, które pomogą dostać pierwszą pracę. Jeśli chcesz podnieść swoje kwalifikacje i zyskać cenne doświadczenie, to warto wykorzystać nasz wolny czas i zapisać się na szkolenie lub kurs. Szkolenia te pomogą Ci nauczyć się nowych umiejętności i zdobyć cenne doświadczenie, które będzie można wykorzystać.

Aktualnie można znaleźć wiele kursów (zdalnych, czy stacjonarnych). Kończą się one wydaniem odpowiedniego certyfikatu. Warte podkreślenia są także szkolenia online.  Poszukujący pracy mogą wybrać jedno z setek dostępnych szkoleń. Można zdecydować się na pogłębienie już posiadanych umiejętności, nabycie całkiem nowych, naukę języka obcego, a także podniesienie kompetencji miękkich.

Możliwości jest dużo. Jeśli nie mamy funduszy na rozwój warto odwiedzić urząd pracy. To instytucja, w której można znaleźć wiele darmowych szkoleń przeznaczonych nie tylko dla osób bezrobotnych. Mogą brać udział osoby bez doświadczenia, niezależnie od wieku. Są także specjalne ośrodki szkoleniowe, które finansują edukację (dzięki środkom z Unii Europejskiej). 

Warto także wziąć pod uwagę studia, czy szkołę policealną. Można wybrać zajęcia zaoczne, czy wieczorowe. W ten sposób nie powinny kolidować z godzinami pracy. Pracodawcy przychylnym okiem patrzą na ludzi, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności, robią coś, aby nie stać w miejscu, pogłębiają swoją wiedzę. Takie osoby są cenione przez pracodawców i rekruterów za pracowitość, systematyczność i zaangażowanie.


Poszukiwanie ofert pracy – ogłoszenia o pracę

Osoba poszukująca pracy, a nie mająca żadnego doświadczenia poszukuje pracy w ogłoszeniach zamieszczanych w Internecie. Jednak warto poznać miejsca, gdzie prócz Internetu można znaleźć oferty. Możliwości jest bardzo wiele, dlatego warto poznać je wszystkie. W związku z tym należy sprawdzać także:

  • ogłoszenia w prasie (sprawdzony od lat sposób na poszukiwania pracy, warto czytać lokalne gazety, czy czasopisma branżowe)
  • internet – jest miejscem, gdzie poszukują pracowników nie tylko nowoczesne korporacje, ale także małe firmy. Warto przeglądać serwisy ogłoszeniowe oraz wchodzić na strony wybranych firm. Większość zakładów ma na swojej stronie internetowej zakładkę “kariera”, gdzie regularnie umieszcza się informację o naborach.
  • urzędy pracy i agencje pracy – są to idealne miejsca dla osób szukających pracy bez żadnego doświadczenia; urzędy i agencje pracy oferują także wsparcie dla takich osób w postaci różnych praktyk, czy kursów
  • targi pracy – na tragach pracy istnieje możliwość porozmawiać z wybranymi pracodawcami, to miejsce gdzie można nawiązać kontakty zawodowe, czy zachęcić pracodawcę do zatrudnienia
  • publikacja własnego ogłoszenia- poszukując pracy warto również zaangażować się i opublikować własne ogłoszenie, można zrobić to nie tylko w social mediach, ale także w prasie, czy na specjalnych portalach związanych z pracą. 
  • kontakt z firmami – osoby zainteresowane pracą u konkretnego pracodawcy powinny nawiązać kontakt bezpośrednio z nim. Jeśli istnieje taka możliwość, można także umówić się na spotkanie, wysłać do firmy swoje CV lub wyrazić chęć na odbycie praktyk, czy chociażby stażu 
  • poczta pantoflowa – o chęci podjęcia pracy warto mówić wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Może w najmniej oczekiwanym momencie usłyszy to osoba, która będzie w stanie zaoferować pracę

Praca bez doświadczenia – jakie zawody?

Jest wiele branż, gdzie doświadczenie nie ma większego znaczenia, a liczą się głównie umiejętności miękkie, pracowitość, sumienność, czy systematyczność. Brak doświadczenia powoduje, że pracy można szukać w handlu, gastronomii, czy telemarketingu. Dla osób, które są dyspozycyjne i nie boją się pracy fizycznej czekają wakaty na budowie, produkcji, oferty związane ze sprzątaniem obiektów. Oczywiście po szkole można znaleźć również bardziej ambitne zajęcie, np. pracę w biurze, związaną z obsługą sekretariatu czy recepcji. Zawody, które są stworzone dla osób bez doświadczenia to m.in.:

  • sprzedawca
  • doradca handlowy
  • telemarketer
  • magazynier
  • pracownik produkcyjny
  • dostawca
  • kierowca
  • sekretarka/recepcjonistka

Bez doświadczenia, czy właściwego wykształcenia można głównie liczyć na pracę fizyczną. Z reguły zaczyna się od stanowisk niższych. Jest to przede wszystkim praca na magazynie, czy praca na produkcji. Do bardzo popularnych należy również zatrudnienie w gastronomii. Wakaty te nie mają rozbudowanego systemu szkoleń. Wręcz przeciwnie – jest on zwięzły i prosty. Dlatego wprowadzenie nowej osoby na dane stanowisko nie powinno stanowić żadnego problemu. W pracy, gdzie nie jest wymagane doświadczenie liczą się głównie zdolności manualne, sumienność, pracowitość, czy łatwość nawiązywania kontaktów i praca w zespole. Niemniej jednak należy pamiętać, że niezależnie od tego, na jakim stanowisku wykonujemy pracę zawsze istnieje możliwość awansu, czy przekwalifikowania się.

Należy zdawać sobie sprawę, że w tym przypadku lepsze kwalifikacje, czy kursy będą atutem i początkiem nowej kariery. Bez formalnych kwalifikacji będzie to na pewno utrudnione. Niemniej jednak na początku kariery zawodowej nie należy się tym przejmować i spokojnie zdobywać doświadczenie. 

Tagi