Rutyna w pracy — jak ją pokonać?

rutyna w pracy

Rutyna w pracy to najczęstsza przyczyna wypalenia zawodowego, które może obciążać nasz organizm. Jest to częsty problem, który dotyka ludzi na każdym stanowisku. Powtarzające się w kółko obowiązki sprawiają, że nie odczuwamy satysfakcji z pracy. Co zrobić, aby ją pokonać? Sprawdź kilka naszych wskazówek. 

SPIS TREŚCI

Rutyna w pracy — co to jest?

To odczucie, że każdy dzień w pracy wygląda tak samo. Codziennie wykonywanie tych samych lub podobnych obowiązków może po pewnym czasie nam się znudzić. Robimy je automatycznie, nie przywiązując wagi do tego, jak je wykonujemy. Przestajemy się starać w pracy, przez poczucie nierozwijania się. Może to powodować wiele wypadków przy pracy. Chwila nieuwagi i zdarzy nam się popełnić błąd. 


Kiedy zaczynamy odczuwać rutynę w pracy?

Rutyna nie jest zła do momentu, gdy zaczyna nam przeszkadzać. Codzienna pętla tych samych zadań do zrobienia może wprowadzać nas w stan niezadowolenia, braku chęci do pracy. Rutyna w pracy jest ogromną przeszkodą w rozwoju zawodowym. Pojawia się powoli i na początku wygląda bardzo niewinnie. Robimy swoje obowiązki automatycznie, przez co nasza czujność spada i popełniamy błędy. Nasze zadowolenie z pracy jest coraz mniejsze, a my robimy się coraz bardziej leniwi. Nie mamy ochoty na nowe rozwiązania, nie śledzimy branży, nie chcemy się rozwijać. Taki okres jest bardzo ciężki dla nas, ponieważ rutyna staje się naszym codziennym wrogiem. Nasza produktywność spada, a my czujemy się źle, chodząc do pracy. Jak temu zaradzić?

rutyna praca

Czytaj też: Samochód służbowy — do jakich celów można go wykorzystać?

Sposoby na rutynę w pracy

Rutyna pojawić się może podczas każdej pracy. Aby z nią walczyć, staraj się wprowadzać zmiany każdego dnia. Sprawdź nasze sposoby na rutynę w pracy:

 • Rób przerwy
  Odpoczywanie pomaga zregenerować nasz organizm. Częste, krótkie przerwy podczas pracy pomogą Ci odświeżyć umysł. Oderwij się, chociaż na chwilę. Porozmawiaj z kimś, posłuchaj muzyki, porób ćwiczenia. 
 • Śledź branżę 

Postaraj się bardziej zagłębić w swoją branżę. Być może ponowne zainteresowanie się tematem pozwoli Ci inaczej spojrzeć na Twoją pracę. Czytaj artykuły, ciekawostki ze świata, w którym pracujesz. Pomyśl nad nowymi rozwiązaniami, a może znajdziesz nowy, efektywny sposób na organizację Twoich zadań w pracy. 

 • Zmień nastawienie 

Popracuj nad swoim sposobem myślenia. To od niego w dużej mierze zależy, jak się czujesz w pracy. Jeśli od razu przychodzisz z negatywnym humorem do pracy, to później cały dzień taki jest. Wyrób sobie nawyk pozytywnego myślenia. Znajdź pozytywy tego, co robisz — nadaj swojej pracy sens. 

 • Podziel się swoimi odczuciami z szefem 

Wyraź swoje potrzeby swojemu przełożonemu. Być może będzie umiał jakoś temu zaradzić. Dla pracodawcy Twoje samopoczucie w pracy również jest ważne, ponieważ wiąże się z produktywnością. Dobre nastawienie pracownika przekłada się na efektywność. 

 • Zmień kolejność obowiązków

Spróbuj inaczej zorganizować swój czas w pracy. Dla większości osób rutyna w pracy pojawia się podczas wykonywania tych samych czynności. Nawet niewielka zmiana pomoże Ci wykonywać zadania z innym podejściem. 

 • Ucz się nowych możliwości 

Wyznacz sobie ścieżkę kariery — zainteresuj się ponownie tematem. Rozwój zawodowy i osobisty pomaga nam czerpać satysfakcję z pracy. Oglądaj edukacyjne filmy, czytaj branżowe artykuły, zapisz się na jakieś szkolenie. 

 • Zmień pracę

Jeśli nic nie pomaga, to w ostateczności zmień pracę. To może być najwyższa pora na zmiany w Twoim życiu. Być może potrzebujesz zmienić otoczenie, aby lepiej się poczuć.

wypalenie zawodowe rutyna

Wypalenie zawodowe

Codzienna rutyna w pracy może doprowadzić do wypalenia zawodowego, które jest niezwykle obciążające nasz układ nerwowy. Polega ono na braku zadowolenia z wykonywanych czynności w pracy, które męczą nas psychicznie i fizycznie. Wypalenie zawodowe pojawia się, gdy jesteśmy narażeni na ciągły stres, dużą odpowiedzialność, niedostateczny wypoczynek i poczucie braku sensu w tym, co robimy. Warto jest mu zapobiegać. Aby do niego nie dopuścić, spróbuj zmienić coś w swoim życiu.

Dla osób odczuwających rutynę w swojej pracy nie ma jednego gotowego rozwiązania, aby jej przeciwdziałać. Powtarzające się czynności i zadania mogą być bardzo monotonne, co wpływa na satysfakcję z pracy. Spróbuj zorganizować swój czas, zmieniając kolejność zadań. Wyznacz sobie ścieżkę rozwoju i kariery. Opowiedz o swoim problemie szefowi — pracodawcy chcą, aby pracownikom dobrze się pracowało. To wpływa na ich produktywność. Wprowadź zmiany w swoim życiu, a być może uda Ci się zmienić swoje nawyki i pokonać rutynę. 


Sprawdź też: Wynagrodzenie brutto, wynagrodzenie netto

Porady dla pracowników

 • Zasiłek dla bezrobotnych — komu przysługuje?
  Osoby, które straciły pracę mogą ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Aby go dostać trzeba spełnić kilka warunków. Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

  10 min czytania

 • Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej — na co zwracać uwagę?
  Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej jest niezwykle ważna. Rekruterzy zwracają na nią szczególną uwagę. Jak zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej?

  5 min czytania

 • PIP, czyli Państwowa Inspekcja Pracy — co to jest?
  PIP, czyli Państwowa Inspekcja Pracy to instytucja, która chroni pracowników przed nieuczciwymi pracodawcami. Dowiedz się więcej o Państwowej Inspekcji Pracy czytając poniższy artykuł.

  8 min czytania

 • Czym jest komunikacja interpersonalna ?
  Zastanawiasz się na ile ważna jest prawidłowa komunikacja interpersonalna między pracownikami? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

  6 min czytania

 • Wypalenie zawodowe — przyczyny, objawy, jak sobie radzić?
  Wypalenie zawodowe to syndrom, który może dopaść każdego pracownika. Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym?

  6 min czytania

 • Opiekun osób starszych — obowiązki, jak wygląda praca?
  Praca jako opiekun osób starszych jest wymagająca, ale satysfakcjonująca. Warto jest zrobić kurs opiekuna osób starszych, aby być bardziej atrakcyjnym na rynku pracy.

  4 min czytania

 • Podanie o pracę — wzór, jak napisać?
  Podanie o prace to dokument, który składa się do firmy niezależnie od rekrutacji. Jak napisać podanie o pracę, jaki wzór wybrać?

  4 min czytania

 • Uprawnienia UDT na wózki widłowe — jak je zdobyć?
  Uprawnienia UDT potrzebne są do pracy w roli operatora wózków widłowych. Co oznacza skrót UDT, jakie są rodzaje uprawnień UDT, jak je zdobyć?

  3 min czytania

 • Konflikty w pracy — jak je rozwiązywać?
  Konflikty w pracy są nieuniknione. Należy nauczyć się z nimi radzić. Często przyczyną jest brak komunikacji. Jak rozwiązywać konflikty w pracy?

  4 min czytania

  Nie znalazłeś dla siebie żadnej oferty pracy?

  Zostaw nam swoje CV aby uczestniczyć w dalszych rekrutacjach

  Ten post jest aktualnie nieaktywny. Sprawdź inne nasze wpisy lub wróć do strony głównej.