Powrót
2 min czytania 8 marca 2022

Samochód służbowy – do jakich celów można go używać?

Samochód służbowy oferuje wiele korzyści dla pracownika. On nie tylko ułatwia codzienne czynności, ale także pomaga w codziennym życiu. Chcesz dowiedzieć się więcej, do jakich celów można go używać?


Samochód służbowy – definicja

Samochód służbowy – zgodnie z nazwą jest pojazdem, który należy do firmy. Wykorzystywany jest do wykonywania obowiązków służbowych. Flota firmowa najczęściej udostępnia swoje pojazdy dla przedstawicieli handlowych i menagerów wyższego szczebla. Coraz częściej można się spotkać z tym, że firmy zgadzają się, by pracownik wykorzystywał samochód służbowy w swoim życiu prywatnym. Najczęściej tego typu sytuację traktuje się jak tak zwany bonus do umowy.

Samochód służbowy powinien być wykorzystywany przez pracownika wyłącznie w celach pracowniczych. Nie da się zaprzeczyć, że auto służbowe to wielka wygoda. Przede wszystkim pracownik może autem dojeżdżać do pracy i nim wracać.


samochód służbowy

Pracodawca, który zatrudnia nowego pracownika do swojej firmy ma obowiązek zapewnić mu szereg środków, jakie są niezbędne do wykonywania obowiązków. Wiąże się to z wyposażeniem jego miejsca pracy, a czasem nawet przyznania mu samochodu służbowego. Generalnie, samochody służbowe można wykorzystać do celów prywatnych, jednak wymaga to specjalnego upoważnienia od pracodawcy.


Posiadanie samochodu służbowego nie jest dostępne dla każdego. Głównym obowiązkiem osoby posiadającej samochód służbowy jest utrzymanie go w czystości. Niewątpliwie duże znaczenie ma kultura jazdy czy przestrzeganie zasad eco-drivingu. To znacznie obniża koszty zużycia paliwa. Często do ich obowiązków należy również sprawdzanie stanu płynów lub uzupełnianie płynów, takich jak płyn do spryskiwaczy. Warto zaznaczyć, że pracownik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zaniedbanie, jeśli zachowa się w sposób sprzeczny z umową lub zasadami korzystania z pojazdu służbowego.


Samochód służbowy oferuje także wiele korzyści dla pracownika. On nie tylko ułatwia codzienne czynności, ale także pomaga w codziennym życiu. Warto jednak pamiętać o obowiązkach związanych z jego stosowaniem. Musisz zwrócić auto w takim samym stanie, w jakim go otrzymałeś. Dlatego przed odebraniem kluczyków do samochodu warto zapoznać się z zasadami użytkowania pojazdów.


Auto służbowe – obowiązki

Gdy pracodawca powierza pracownikowi samochód służbowy, ten ma on obowiązek o nie dbać. Każde przedsiębiorstwo posiadające swoją flotę powinno mieć regulamin i procedury. Powinny szczegółowo określać zasady korzystania i użytkowania przez pracowników aut służbowych.

Najczęściej do obowiązków użytkowników należy:

  • mycie oraz czyszczenie wnętrza samochodu
  • dbanie o poziom płynów
  • zgłaszanie nieprawidłowości w działaniu samochodu
  • parkowanie na parkingach strzeżonych lub w garażu
  • bezpieczna i ekonomiczna jazda
  • oddawanie auta na okresowe przeglądy (jeśli nie ma w firmie koordynatora, zdarza się, że pracownika sam musi o tym pamiętać)
  • rozliczanie się z przejechanych kilometrów.

Obecnie wiele firm wyposaża flotę pojazdów w system monitoringu GPS, za pomocą którego kontroluje wydatki, pobierając dane z kart paliwowych.


Samochód służbowy – umowa

Samochód służbowy traktuje się jako jeden z benefitów na stanowisku, które wymaga od pracownika mobilności. Jeśli pracodawca zdecyduje się powierzyć samochód pracownikowi (lub pracownikom) warto zawrzeć właściwą umowę (między pracodawcą a pracownikiem) z jego korzystania. Można również w tym przypadku zastosować inne rozwiązanie – regulamin. Należy w nim zawrzeć zasady otrzymania auta, jego zdawania, odpowiedzialność za mienie, sposób rozliczania, procedurę odnośnie wypadku, czy zdarzenia drogowego. Jeżeli podpisze się tylko regulamin, zamiast umowy, wszelkie zmiany wprowadza się tylko w jego obrębie. Zmiany w umowie stwarzają konieczność podpisania nowej umowy.


Limit kilometrówki – co to znaczy ?

Najogólniej mówiąc, pracownik wykorzystuje swój prywatny pojazd do celów służbowych, zaś pracodawca rozlicza się z nim na zasadzie liczby przejechanych kilometrów. Warunkiem zwrócenia kosztów z tego tytułu jest jednak prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Konieczne jest także wykazanie w niej wydatków ponoszonych na jego eksploatację do celów firmowych. Rozwiązanie to jest alternatywą dla stosunkowo częściej praktykowanych samochodów służbowych.


Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

Tagi