Powrót
2 min czytania 1 grudnia 2022

Black Friday, Cyber Monday w Polsce 2022 — czy się opłaca?

Co jakiś czas w Polsce pojawiają się  nowe święta, które zostają z nami na dłużej. Jednym z nich stał się Black Friday oraz Cyber Monday. Fani zakupów szaleją na jego punkcie. Tak naprawdę czym są te święta i kiedy je obchodzimy?

Black Friday

Co to jest Black Friday?

Black Friday, czyli Czarny Piątek to dzień po Święcie Dziękczynienia, w którym w sklepach znajdziemy liczne wyprzedaże. Jest to początek sezonu na świąteczne zakupy. Obejmuje to sklepy stacjonarne oraz internetowe.  Zazwyczaj to w ten dzień polujemy na okazje, aby taniej kupić prezenty na Boże Narodzenie

Historia Black Friday

Czarny Piątek powstał na początku XXI wieku i przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Obniżki tam osiągają czasem nawet do 70%! Dla wielu sklepów ten dzień jest najbardziej dochodowym w ciągu całego roku. Termin — Black Friday wyjaśniany jest na wiele sposobów. Najprawdopodobniej termin ten użyty został pierwszy raz w Filadelfii w 1961 roku. Policja ten dzień nazwała tak przez wzmożony ruch drogowy, ogromne korki i tłumy w sklepach. 

Kiedy wypada Black Friday w Polsce 2022?

Czarny Piątek w Polsce obchodzony jest w ostatni dzień listopada. W tym roku przypada  na 25 listopada. Sklepy często przedłużają ten dzień, tworząc Black Week lub Black Weekend.


Czy Black Friday się opłaca?

Najważniejsze pytanie, jakie sobie zadajemy to, czy wielkie obniżki w Czarny Piątek są opłacalne? Właściwie wszystko zależy od sklepów. Możemy zauważyć, że najczęściej objęte promocją są produkty rtv, agd, kosmetyki, ubrania, książki, zabawki i perfumy. Wszystkie te kategorie to rzeczy, które często dajemy w prezentach świątecznych. W sklepach możemy liczyć na dodatkowe gratisy do produktów, zestawy promocyjne 3 w 1, darmową dostawę. Często na stronach pojawia się  licznik przypominający o tym, że zbliża się Black Friday.

W 2021 roku średnie obniżki cen na Black Friday wyniosły 3,6%, a 60% sklepów nie zmieniło w tym czasie cen. W Polsce z pewnością takich obniżek, jak w Ameryce nie znajdziemy. Sklepy obniżają ceny całego asortymentu lub na wybrane produkty. Obniżki sięgają zazwyczaj od 20 do nawet 60 procent. Nie zawsze jednak promocje są tak atrakcyjne, jakbyśmy chcieli. Sklepy często podnoszą ceny przed Black Friday, aby później je obniżyć pod przykrywką promocji. Najlepiej jest porównywać sobie ceny z innymi sklepami. W internecie znajdziemy wiele porównywarek, które pomogą nam uśrednić cenę. Dzięki temu unikniemy kupienia czegoś po cenie regularnej. Wiele sklepów oczywiście robi prawdziwe promocje, ale musimy uważać.  Pamiętajmy też, że nie każda promocja jest dobrą okazją. Często czerwone, rzucające się w oczy komunikaty przyciągają nas do siebie, a produkt jest przeceniony tylko o kilka groszy. Sprawdzajmy dokładnie ceny, aby nie zostać oszukanym. 


Black Friday a Inflacja 

Ceny w Polsce rosną, a inflacja jest najwyższa od 25 lat. Według danych GUS z października inflacja wyniosła 17,9%. Na początku przyszłego roku ma wzrosnąć aż do 20%. Jest to okazja dla sklepów, które wykorzystują ten fakt i zachęcąją konsumentów do kupowania na promocjach.

W tym roku zainteresowanie Black Friday jest trochę niższe niż w poprzednim. Badanie SMSPI pokazało, że Polacy mają mieszane uczucia co do Black Friday.  Część kupujących ma obawy przed robieniem zakupów przez inflację i wysokie ceny. Druga część jednak myśli, że nadchodzący Black Friday będzie okazją do kupienia produktów w dobrych cenach. Aż 40,5% badanych uważa, że dzięki promocjom w Black Friday uniknie wysokich podwyżek na świątecznych zakupach. 27,0% badanych jest zdania, że promocje w ten dzień nic nie zmienią, bo i tak będzie drogo. Jakie kategorie interesują ludzi najbardziej?

  • Odzież i obuwie (74,8%)
  • RTV i mała elektronika (53%)
  • Kosmetyki (48,6%)
  • AGD (43,5%)
  • Zabawki (29,8%)
  • Inne (4,3%)

źródło: https://www.smsapi.pl/blog/press-release/badanie-black-friday-2022-smsapi/

Marka T pay przyjrzała się w tym roku e-sprzedawcom i zapytała, jakie mają plany na Black Friday. Zmiany mogą nie ucieszyć kupujących. Spodziewać się możemy braku darmowej dostawy (50%), mniejszych obniżek cen (33%), krótszego czasu promocji (17%). Większość badanych uważa, że w tym roku dominować będzie 30% obniżka cen.

Polepszyła się zaś pozycja Cyber Monday, ponieważ 60% sprzedawców ogłosiło wprowadzenie obniżek w czasie 25-28 listopada. Niestety, ale co trzeci sprzedawca zapewnił, że promocje będą niższe niż w poprzednich latach. 

źródło: https://tpay.com/o-tpay/blog/jaki-bedzie-black-friday-2022


Cyber Monday

Innym świętem, zaraz po Black Friday jest Cyber Monday, czyli Cyfrowy Poniedziałek. Przypada na pierwszy poniedziałek po Święcie Dziękczynienia. W tym roku wypada na 28 listopada. Jest to święto takie samo jak Black Friday, ale dotyczy sklepów internetowych. Również wtedy jesteśmy zasypywani reklamami o obniżkach cen. 

Hasła Cyber Monday pierwszy raz użyto w 2005 roku. Święto przyszło do nas podobnie jak Black Friday ze Stanów Zjednoczonych. W Polsce pojawiło się trochę później, rozsławione zostało w 2016 roku. Nie musimy tracić czasu na stanie w kolejkach, możemy zamówić produkty ze stron internetowych. Musimy jednak pamiętać, że duże okazje szybko uciekają. 

Cyber Monday

Oszustwa na Black Friday, Cyber Monday 

Święta takie jak Black Friday, Cyber Monday są dobrą okazją dla oszustów. Musimy uważać, aby naciągacze nie zachęcili nas do klikania w fałszywe komunikaty. W te dni nabieracze podszywają się pod znane marki sklepów, banków, aby wyłudzić nasze pieniądze i dane. Jest to bardzo niebezpieczne, bo w krótkiej chwili możemy stracić wszystko, co mamy na koncie. To problem na szeroką skalę, banki próbują z tym walczyć, ale jest to trudne.  Najważniejsze jest, aby: 

  • Nie klikać na podejrzane linki
  • Nie podawać danych osobistych, haseł 
  • Sprawdzać, czy jesteśmy na odpowiedniej stronie dostawcy

Gdy już padnie się ofiarom cyberprzestępców, należy szybko skontaktować się z odpowiednimi służbami. 

Black Friday i Cyber Monday to ważne dni dla wszystkich sklepów. To dobra okazja dla kupujących na wyłonienie dużych promocji, ale też przestroga przed naciągaczami. Nie dajmy się nabrać na fałszywe obniżki. Porównujmy ceny w innych sklepach. 


Więcej naszych porad dotyczących pracy i pieniędzy znajdziesz 👉 TUTAJ >>

Tagi