Powrót
3 min czytania 15 grudnia 2022

Jak napisać list motywacyjny?

list motywacyjny

Co to jest list motywacyjny?

List motywacyjny to dokument, który dodajemy do naszego CV, gdy szukamy pracy. Przedstawiamy w nim powody, dlaczego to akurat my nadajemy się na dane stanowisko. Nie jest obowiązkowy, nie zawsze się go wymaga. Warto go jednak stworzyć, aby przyciągnąć uwagę rekrutera lub przyszłego pracodawcy. W liście motywacyjnym prezentujemy siebie z jak najlepszej strony. Opisujemy swoje zalety, predyspozycje i zainteresowanie pracą. Uzasadniamy w nim, dlaczego aplikujemy do konkretnej firmy.


Skuteczny list motywacyjny — jak napisać?

Istnieje wiele ogólnych wzorów na list motywacyjny. Jeśli nie wiesz, jak go napisać, możesz wzorować się na tych podanych w internecie. Rozpocznij go od podzielenia na części. 

Wstęp 

Zaadresuj swój list motywacyjny do konkretnej osoby lub działu. Pokażesz tym, że kierujesz go indywidualnie, a nie do wszystkich zakładów pracy. Ogromnym błędem jest tworzenie ogólnych CV i listów motywacyjnych. Pokazujesz w ten sposób swoje zaangażowanie pracą. 

W prawym górnym rogu wpisz datę i miejscowość. Pokaż, że Twój list motywacyjny jest aktualny i stworzony specjalnie pod daną rekrutację. 

Podaj swoje imię i nazwisko, dane kontaktowe, numer telefonu oraz odpowiedni adres e-mail. Wiele osób dodaje nieprofesjonalnego maila, który razi w oczy rekruterów. Zawodowy mail powinien zawierać Twoje imię i nazwisko. 

Pamiętaj, że wstęp listu motywacyjnego powinien być dosyć krótki i zawierać 2-5 zdań. Rozpoczęcie możesz napisać prosto i formalnie lub zacząć nietypowo — bardziej kreatywnie, aby przyciągnąć uwagę. Najważniejsze to zacznij od zwrotów grzecznościowych takich jak: „Szanowny Panie”, „Szanowna Pani”. Jeśli nie wiesz, do kogo będzie kierowany dokument, napisz „Szanowni Państwo”. Pamiętaj, że wstęp powinien zachęcać do dalszego czytania i wzbudzić zainteresowanie osoby rekrutacyjnej.

To czas na to, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Napisz, na jakie stanowisko aplikujesz, być może firma prowadzi więcej niż jedną rekrutację. Rozpocznij od słów „Z przyjemnością aplikuje do Państwa firmy XYZ na stanowisko X”. Dowiedz się o firmie jak najwięcej i rozwiń, dlaczego akurat ją wybrałeś i chcesz tam pracować. Przekonaj rekrutera lub przyszłego pracodawcę, że akurat Ty nadajesz się na to stanowisko. Pamiętaj, że samo mówienie o tym, że interesuje Cię ta praca nie jest przekonujące.

Rozwinięcie

Tutaj musisz pokazać swoją atrakcyjność spośród innych kandydatów. Zaprezentuj siebie.  Umieść tam wszystkie informacje, które nie znalazły się w CV. To bardzo ważne, aby ich bezpośrednio nie kopiować. List motywacyjny ma nawiązywać do tych danych, ale nie ich powielać. Rozszerz je, pokazując swoją ludzką stronę. 

Jeżeli nie spełniasz wszystkich wymogów, napisz, że chcesz się rozwijać. Zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności będzie dla Ciebie ważne i pożądane, aby jak najlepiej wdrożyć się w nową pracę. 

Opowiedz szczegółowo o swoim doświadczeniu, zdobytych kwalifikacjach i osiągnięciach. Wymień kilka powodów, dlaczego to Ty nadajesz się do tej pracy. Opisz swoje cechy charakteru, umiejętności i powiedz, jak je wykorzystasz na danym stanowisku. 

Pisz konkretnie, omijaj ogólnikowe zwroty typu: „Jestem odpowiedzialny i potrafię pracować w grupie”. Staraj się działać niestandardowo. Zamiast tego napisz „Prowadziłem zespół 8-osobowy”. 

Zwracaj uwagę na ilość akapitów. Pamiętaj, że list motywacyjny nie powinien być dłuższy niż jedna kartka A4. Na jedno stanowisko może się zgłosić nawet kilkaset kandydatów. Rekruterzy z pewnością nie mają czasu, aby czytać bardzo długie listy motywacyjne. Skup się na najważniejszych rzeczach i tak zaprezentuj swoją osobę. Bądź treściwy, ale przy tym też i wiarygodny. 

Zakończenie

Na końcu umieść swój podpis i zwrot grzecznościowy. Wyraź swoją chęć na spotkanie i opowiedzenie o sobie na żywo. Podsumuj jeszcze raz, krótko, dlaczego warto Cię na nie zaprosić. Wyraź swoje zainteresowanie firmą i pracą. Podziękuj osobie czytającej Twój list motywacyjny za poświęcony czas. Możesz również na samym końcu zadać pytanie do rekrutera, czy zechce Cię zaprosić na rozmowę o pracę. Być może tym pytaniem akurat Ty zostaniesz w jego pamięci. 


Czy warto pisać list motywacyjny?

Nie każdy pracodawca wymaga umieszczenia w swoich dokumentach aplikacyjnych listu motywacyjnego. Warto go jednak dodać, aby pokazać swoje zainteresowanie przyszłemu pracodawcy. Dzięki niemu uzupełnisz swoje CV i pokażesz swoje zaangażowanie pracą. Pomożesz przekonać, że nadajesz się na to stanowisko.


Na co jeszcze zwracać uwagę przy liście motywacyjnym?

  • Sformatuj tekst.
  • Sprawdź, czy podane informacje są aktualne.
  • Opisz tylko fakty. Nie naciągaj informacji. 
  • Zapisz go w formacie PDF.
  • Sprawdź, czy nie ma literówek.
  • Dostosuj styl języka, aby był zrozumiały. 
  • Postaraj się, aby cały list motywacyjny był spójny.
  • Wstaw zgodę na przetwarzanie danych (RODO).
  • Możesz krótko przedstawić swoje zainteresowania (najlepiej branżowe).
  • Jeśli wysyłasz dokumenty aplikacyjne drogą elektroniczną, zawrzyj je w jednym pliku.
  • Zbierz jak najwięcej informacji o firmie — dostarczą Ci wskazówki, na co zwracać uwagę (cele firmy, misja, wizja)
  • Pamiętaj o kulturze języka.
  • Inspiruj się ze wzorców dostępnych w internecie — nie kopiuj gotowych zdań.

List motywacyjny — podsumowanie

  • Stwórz list motywacyjny indywidualnie do każdej oferty pracy. 
  • Nie kopiuj danych z CV. 
  • Zwróć uwagę na długość dokumentu. 
  • Odwołaj się do wymagań zawartych w ogłoszeniu.
  • Podaj zakres obowiązków w poprzedniej firmie. 
  • Opisz tylko te umiejętności, które przydadzą się na konkretnym stanowisku pracy.
  • Używaj zwrotów grzecznościowych.
  • Napisz aktualną datę i miejscowość. 
  • Skup się na korzyściach, które przyniesiesz swojemu pracodawcy. 
  • Bądź konkretny i szczegółowy.
  • Podaj dowody, które potwierdzą, dlaczego się nadajesz do pracy
  • Wyraź gotowość do spotkania.

List motywacyjny to dokument, który pomoże Ci wyróżnić się na tle innych kandydatów. Przygotuj go profesjonalnie, zwracając uwagę na nasze wskazówki, a być może uda Ci się znaleźć nową pracę! 😉


Sprawdź, czym się różni umowa zlecenie od umowy o pracę oraz która się bardziej opłaca.

Tagi