Powrót
2 min czytania 29 grudnia 2022

Jak rozwijać pewność siebie w pracy?

W pracy zawodowej spędzamy większość naszego czasu. Sposób, w jaki na co dzień radzimy sobie z obowiązkami służbowymi i nowymi wyzwaniami, może mieć ogromny wpływ na naszą pewność siebie. Negatywna atmosfera w zespole i poczucie niedocenienia w dłuższej perspektywie czasowej spowodują, że przestaniemy przejmować inicjatywę, a nasza samoocena ulegnie obniżeniu. A jak rozwijać pewność siebie w pracy?

SPIS TREŚCI

  1. Czym właściwie jest pewność siebie?
  2. Jak praca może wpływać na pewność siebie?
  3. Jak rozwijać pewność siebie?
  4. Jak pracować nad pewnością siebie w pracy?
  5. Podsumowanie

Czym właściwie jest pewność siebie?

Pewność siebie to cecha, która określa nasz stosunek do samych siebie i do otaczającego nas świata. Jest to wewnętrzne przekonanie o słuszności naszych osądów, systemu wartości i podejmowanych na co dzień działań. Osoba pewna siebie ma wysokie poczucie własnej wartości, co nie oznacza, że będzie jednocześnie arogancka czy nieprzyjemna. Pewność siebie jest często utożsamiana z asertywnością i ambitnym dążeniem do wyznaczonych celów. Osoby przejawiające tę cechę są bardzo aktywne i nie boją się wyrażać własnego zdania. W pracy chętnie dzielą się swoimi pomysłami, a opinie innych osób nie mają decydującego wpływu na ich samopoczucie.

pewność siebie

Jak praca może wpływać na pewność siebie?

W pracy jesteśmy poddawani ciągłej presji, a nasze zachowanie jest oceniane przez przełożonych, klientów i współpracowników. Jeśli notorycznie doświadczamy sytuacji, w których ktoś podważa nasze umiejętności i kompetencje, to po pewnym czasie nasz nastrój może się znacząco obniżyć. Na pewność siebie mają wpływ także sukcesy i porażki oraz prestiż zajmowanego stanowiska. W przypadku tej cechy nie bez znaczenia będą również zarobki. Osoby z wysoką pensją zwykle czują się bardziej dowartościowane, dzięki czemu przykładają mniejszą wagę do drobnych niepowodzeń w pracy. Natomiast brak pewności siebie może spowodować, że każde opóźnienie w realizacji zlecenia lub negatywna informacja zwrotna zostaną wyolbrzymione przez pracownika. W efekcie taka osoba może być często sfrustrowana i rozgoryczona, a przebywanie w pracy stanie się dla niej przykrym obowiązkiem.

Przeczytaj także: Co to jest praca zdalna

Jak rozwijać pewność siebie w pracy?

Każdy z nas może doświadczyć w pracy zawodowej sytuacji trudnych, które będą wymagały zmierzenia się ze swoimi słabościami. Dlatego warto wiedzieć, jak można szybko i skutecznie rozwijać pewność siebie w miejscu pracy. W pierwszej kolejności powinniśmy zmienić nasz stosunek do niepowodzeń. Musimy sobie uświadomić, że pomyłki mogą się przytrafić nawet najlepszym specjalistom, a pojedynczy błąd nie powinien przekreślać wieloletniego doświadczenia zawodowego. Jeśli w pracy mamy wyjątkowo zły okres, to warto skupić się na poszukiwaniu rozwiązań. W tym celu możemy zapisać się na ciekawe szkolenie, przeczytać nową książkę lub znaleźć nowy rynek zbytu dla sprzedawanych usług lub towarów. Na poczucie pewności siebie w pracy ma też wpływ pozycja, jaką zajmujemy w zespole. Dobrym pomysłem będzie zaangażowanie się w życie firmy, dzięki czemu szybko zostaniemy zauważeni i docenieni, a to skutecznie podbuduje nasze ego.

Jak pracować nad pewnością siebie w pracy?

Osoba pewna siebie powinna być przede wszystkim asertywna. Dlatego, jeśli współpracownik poprosi nas o przysługę, to nie zgadzajmy się na nią od razu, tylko zastanówmy się, czy naprawdę chcemy i możemy coś dla niego zrobić. Odmowa może sprawić nam pewną trudność, ale warto przełamać swój opór, by zyskać szacunek wśród współpracowników. W pracy zdarzają się sytuacje, w których możemy czuć się niepewnie. Nowy projekt, zmiana przełożonego lub nowe oprogramowanie to tylko niektóre przykłady zmian mających wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli nie wiemy, jak wykonać dane zadanie, to nie bójmy się zadawać pytań. W ten sposób dowiemy się, czego oczekują od nas przełożeni i pokażemy im, że zależy nam na pracy. Kolejnym elementem, który ma duży wpływ na pewność siebie w miejscu pracy, jest konstruktywna komunikacja ze współpracownikami. Starajmy się unikać sformułowań typu “nigdy” i “zawsze”. Jeśli chcemy kogoś skrytykować, to oceniajmy konkretne zachowanie, zamiast odnosić się bezpośrednio do postaw i cech osobowościowych. Pamiętajmy też, że pewność siebie wiąże się z aktywnością i przejmowaniem inicjatywny. Jeśli na co dzień jesteśmy bierni, to koniecznie musimy to zmienić. W tym celu możemy na przykład zgłosić się do dodatkowego projektu, zabrać głos na zebraniu lub zaproponować nowe, ciekawe rozwiązania.

Podsumowanie

Pewność siebie to ważna cecha, która może znacząco wpłynąć na nasze wyniki w pracy i jakość naszego życia. Dlatego wykonując obowiązki zawodowe, nie powinniśmy zapominać o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Czasami nawet niewielka zmiana podejścia może przynieść zaskakująco dobre rezultaty. Codzienna praca nad sobą sprawi, że praca szybko stanie się dla nas ciekawym wyzwaniem i będziemy do niej przychodzić z przyjemnością.

Przeczytaj także: Jak znaleźć pracę?

Tagi