Powrót
9 min czytania 29 grudnia 2022

Jak znaleźć pracę? 10 cennych wskazówek

Praca to nie tylko źródło dochodów, ale również rozwój osobisty i poczucie bezpieczeństwa.  Zdarza się, że poszukujemy jej, ponieważ zostaliśmy zwolnieni lub chcemy coś w swoim życiu zmienić. Szukanie pracy może potrwać czasem bardzo długo. Na dane stanowisko jest zazwyczaj wielu chętnych. Możliwości jest mnóstwo, aby przyspieszyć ten proces. Trzeba tylko zastosować się do kilku wskazówek. Jak znaleźć pracę? Jak się do tego przygotować? Zobaczcie sami 🤓👇

jakznalezcprace 1

Jak znaleźć pracę? Przygotuj się!

Nie możesz dostać pracy? Sprawdź nasze sposoby jak znaleźć pracę:

Ofert na rynku pojawia się wiele, a nikt się do Ciebie nie odzywa? Być może wcale jej dobrze nie szukasz. Do poszukiwań pracy należy się dobrze przygotować. Nie tylko ważne są Twoje kompetencje, ale również CV  i to na, ile pokazujesz swoje zainteresowanie daną pracą.


Stwórz nowe CV

Przejrzyste, spójne CV to pierwszy krok do zwrócenia na siebie uwagi. Często spersonalizowane CV pod daną pracę ma większe szanse niż te ogólne. Stwórz kilka wersji tego dokumentu, aby rekruter widział, że jest zrobione pod konkretną firmę. Jeśli nie wiesz, jak napisać CV i jakie kompetencje w nim wpisać sprawdź nasz wpis na blogu.


List motywacyjny

List motywacyjny to dokument, w którym pisze się o tym, dlaczego to właśnie Ty powinieneś pracować na tym stanowisku. Nie jest obowiązkowy, ale warto dołączyć go do swoich dokumentów aplikacyjnych. Często ten krok jest pomijany, ale być może dzięki niemu się wyróżnisz! Pisz w nim konkrety i korzyści, jakie przyniesiesz swojemu pracodawcy. Nie kopiuj danych z CV, pokaż w nim swoją ludzką twarz.

Dobrze napisany list motywacyjny może być kluczem do wyróżnienia się. Należy go jednak stworzyć pod konkretną aplikację. Pokażesz wtedy, że zależy Ci na danym stanowisku. Pamiętaj, że błędem jest tworzenie ogólnego listu motywacyjnego do każdej pracy. Rekruter bardzo szybko to wychwyci i możesz stracić szansę na nową pracę.


Rozwijaj się!

W internecie istnieje wiele kursów i szkoleń, które pomogą Ci zyskać nowe umiejętności. Oprócz odpłatnych znaleźć można również darmowe. Popularne są teraz kursy dofinansowane przez Unię Europejską, które dają możliwość uzyskania certyfikatu. Warto z nich korzystać, bo mogą zwiększyć naszą szansę na dostanie nowej pracy. Taka opcja jest też dobra dla osób, które chcą się przebranżowić lub sprawdzić, czy się w danej specjalizacji odnajdą.

Jeśli nie jesteś pewien kursów i szkoleń, spróbuj uczyć się sam. Dzisiejszy dostęp do wiedzy jest łatwy, trzeba tylko po niego sięgnąć. Wiele osób czy firm chętnie dzieli się swoimi umiejętnościami w sieci. Warto szukać jej w artykułach edukacyjnych, filmach na YouTube czy w mediach społecznościowych.

Bądź w mediach społecznościowych 

Istnienie w serwisach społecznościowych to ważny krok do budowania swojej marki osobistej. Dzięki nim możesz kształtować swój wizerunek eksperta na popularnych portalach. Jesteś wtedy widoczny dla pracodawców, a Twoja szansa na zatrudnienie rośnie. Media społecznościowe to zgromadzenie w jednym miejscu ludzi z całego świata. Możesz dzięki nim nawiązywać kontakty, utrzymywać relacje z ludźmi i szukać pracy. Portalem biznesowym jest LinkedIn, który jest źródłem wiedzy o pracodawcach, jak i pracownikach. Możesz tam stworzyć CV i pokazać swoje osiągnięcia i kompetencje. Platforma zapamiętuje to, co przeglądasz i podsyła Ci oferty pracy. 

Dobrym sposobem na szukanie pracy jest również Facebook lub Instagram. Tam również możesz promować siebie i swoje umiejętności. Buduj wizerunek osoby profesjonalnej, która ma wiedzę w danej branży. 

jakznalezcprace1

Sprawdzaj opinie o pracodawcach

Ofert pracy na rynku jest wiele, niektóre to scam. Aby zaoszczędzić czas, na skupianiu się na niepewnych ofertach pracy, warto jest czytać opinie o pracodawcach. W dobie internetu nietrudno znaleźć informacji o danej firmie. Zanim wyślesz dokumenty aplikacyjne, sprawdź, czy warto jest zainteresować się daną pracą. Podejrzane oferty mogą wyciągać od nas dane osobiste lub dane do kont bankowych. Jest to bardzo niebezpieczne, możesz stracić całe swoje pieniądze.

Jeśli znajdziesz ogłoszenie o pracę, w którym nie jest napisane, w jakiej firmie będziesz pracować i co dokładnie będziesz w niej robić  — to znak, że coś jest nie tak. Uważaj, bo internet jest przepełniony fałszywymi ofertami pracy. 

Zapisz się na staż lub praktyki

Zamiast przerwy w zatrudnieniu spróbuj zaoferować firmom swoją bezpłatną pomoc, w zamian za edukację. To dobry pomysł na początek swojej kariery, przebranżowienie się lub po prostu na zdobycie nowego doświadczenia. Warto budować swoje CV, zyskiwać nowe kontakty i wiedzę — wszystko to może pomóc Ci znaleźć pracę.


Gdzie znaleźć pracę

Jeśli zastanawiasz się jak znaleźć pracę, zacznij od internetu. To główne źródło, po które ludzie sięgają podczas poszukiwań pracy. Istnieje wiele wyszukiwarek internetowych, które gromadzą w sobie różne oferty pracy. Najbardziej popularne z nich to: 

  • Olx
  • pracuj.pl
  • praca.pl
  • rocketjobs.pl
  • gowork.pl
  • pl.indeed.com
  • aplikuj.pl
  • oferty.praca.gov.pl
  • pl.jooble.org

Grupy tematyczne o pracy 

Na Facebooku istnieje wiele grup związanych z szukaniem pracy. Możesz tam znaleźć zarówno ogólne, jak i branżowe oferty pracy. Wystarczy wpisać frazę w wyszukiwanie: jak znaleźć pracę, praca i miasto, w którym mieszkasz, np. praca Katowice, praca Sosnowiec lub po prostu praca śląsk. Jest też zakładka „Oferty pracy”, która cieszy się dużą popularnością. Istnieje możliwość wysyłania swojej aplikacji bezpośrednio przez nią. 


Aplikuj mailowo 

Jeśli masz konkretne umiejętności i chcesz pracować w danej branży, stwórz bazę danych tych firm. Wyszukuj w swoim mieście miejsca pracy, w których chciałbyś pracować i wysyłaj do nich maile. Akurat może ktoś poszukiwać pracowników. Nawet jeśli firmy nie szukają nikogo, to być może będą o Tobie pamiętać w kolejnych rekrutacjach. 


Agencje pracy

Jeśli wszystkiego już spróbowałeś i nadal nie wiesz, jak znaleźć pracę — spróbuj zgłosić się do specjalistów. Agencja pracy to dobry pomysł na to, jak znaleźć pracę. Jest ona pośrednikiem pomiędzy firmą zgłaszającą zapotrzebowanie a osobami, poszukującymi pracy. Zwracaj uwagę na zaufane agencje, wiele firm w ten sposób chce zarobić, na nieuczciwej pracy. Sprawdź agencję pracy, przez portal Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia. Rejestr prowadzony jest przez podmioty rządowe, a więc informacje w nim są sprawdzone.


Jak wygląda współpraca z agencją?

Agencje pracy poszukują pracowników na co dzień. Zależy im, abyś znalazł pracę. Jeśli zgłosisz swoją chęć, przedstawią Ci aktualne oferty. Pierwszym krokiem będzie rozmowa na temat tego, jaką pracę chciałbyś wykonywać. Jeśli będziesz czymś zainteresowany, to kolejnym krokiem będzie rozmowa rekrutacyjna z pracownikiem agencji, aby sprawdzić, czy się do niej nadajesz. W przypadku gdy praca nie będzie wymagać dużego doświadczenia, to na tym etapie się zakończy. Ostatnim krokiem będzie podpisanie umowy, która zawarta zostaje zazwyczaj z agencją, a nie firmą, dla której będziesz się pracować.


Dlaczego agencja pracy to dobre rozwiązanie?

Agencja pracy to plus dla osób, które nie wiedzą, jak znaleźć pracę. W takich firmach rekruterom zależy, abyś był zadowolony. Dzięki nim możesz łatwo i szybko znaleźć pracę. Pomogą wypełnić Ci dokumenty oraz przygotują do rozmowy o pracę. Będą dla Ciebie wsparciem oraz doradcą. Dadzą możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Jeśli poszukujesz pracy, sprawdź nasze aktualne oferty pracy. W razie pytań jesteśmy do dyspozycji 😊


Sprawdź, czym jest zasiłek dla bezrobotnych i komu przysługuje.

Tagi