Powrót
10 min czytania 21 grudnia 2023

Rozliczenie pit 2024 – do kiedy?

Już niedługo będziemy witać nowy rok, a wraz z nim pojawią się obowiązki, które każdy z nas musi spełnić. Jednym z nich jest roczne rozliczenie PIT 2024. Zeznanie podatkowe musi złożyć każdy płatnik, bez względu na rodzaj umowy czy formę zatrudnienia. Niezależnie od tego, czy pracujesz na umowę o pracę, umowę zlecenie czy prowadzisz własną działalność gospodarczą, obowiązek złożenia rocznego rozliczenia podatkowego PIT dotyczy każdego z nas. Do kiedy trzeba złożyć deklarację PIT 2024? Kiedy otrzyma się zwrot podatku?

PIT 2024 2

SPIS TREŚCI:

Zmiany w rozliczaniu PIT 2024 za 2023 rok

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany w PIT obowiązujące przy rozliczeniach PIT 2024 za 2023 rok:

 • Obniżka stawki podatkowej z 17% do 12% dla osób fizycznych, których dochody nie przekraczają 120 000 zł.
 • Zwiększenie kwoty wolnej od podatku dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych. Nie płacimy podatku do 30 000 zł dochodu.
 • Korzystniejsze rozliczenie dla samotnie wychowujących dzieci – możliwość uwzględnienia dwukrotności kwoty wolnej od podatku (60 000 zł).
 • Małżonkowie mogą dokonać wspólnego rozliczenia również za rok zawarcia małżeństwa, pod warunkiem że związek trwał do końca roku, którego dotyczy rozliczenie.
 • Rozszerzenie ulgi rehabilitacyjnej w ramach “Polskiego Ładu”, umożliwiające odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne i inne produkty do wysokości 2.280 zł.
 • Zwiększenie rocznych maksymalnych wpłat do IKE (z 15 777 zł do 17 766 zł) oraz IKZE (z 6 310,80 zł do 7 106,40 zł).
 • Powiększony został katalog przedsiębiorców mogących rozliczać się z fiskusem w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Zwiększono limit uprawniający do przystąpienia do tej formy rozliczenia — z 250 000 euro do 2 milionów euro.
 • Zmiany w uldze dla dzieci dla rodziców (opiekunów), którzy nie mogą uzgodnić proporcji odliczenia. W przypadku braku porozumienia, podatnicy odliczają kwotę równo, chyba że dziecko ma miejsce zamieszkania u jednego z rodziców.

Do kiedy rozliczyć PIT 2024 za 2023 rok?

Rozliczenie deklaracji podatkowej PIT 2024 będzie miało jednolity termin dla wszystkich płatników — niezależnie od formy opodatkowania. Sezon na składanie rozliczeń PIT 2024 za rok 2023 rozpocznie się 15 lutego i będzie trwać do 30 kwietnia 2024 roku. Oznacza to, że PIT 28 (ryczałt) również będzie mógł być rozliczany w tym terminie (wcześniej miał krótszy termin). Należy pamiętać, że zapłata podatku z PIT 28 ma się czas do 28 lutego — nie można tego pomylić z datą złożenia PITu.

Czytaj też: Cytaty motywacyjne do pracy

PIT 2024

Czytaj też: Książeczka sanepidowska — co musisz wiedzieć?

Rozliczenie PIT przez internet — jak rozliczyć?

Najłatwiejszym sposobem na rozliczenie PIT 2024 jest zrobienie tego przez internet. E-deklaracja będzie czekać na nas na naszym portalu rządowym: podatki.gov.pl. Trzeba zalogować się za pomocą Profilu Zaufanego, mObywatel, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub podając dane podatkowe (pesel/nip i kwotę przychodów). Nasze rozliczenie PIT online będzie gotowe, trzeba jedynie sprawdzić, zatwierdzić i przesłać. To najszybszy i najwygodniejszy sposób na rozliczenie deklaracji rocznej PIT 2024.

Nowe zwolnienia w PIT za 2023 rok

Podczas rozliczania PIT 2023/2024 istnieje także możliwość skorzystania z ulg i odliczeń od podatku. Te korzyści pozwalają na zmniejszenie podstawy opodatkowania, co z kolei prowadzi do potencjalnych oszczędności przy rozliczeniu PIT za 2023 rok. Wśród najczęściej wybieranych ulg podatkowych wymienić można:

 • ulga internetowa
 • ulga rodzinna
 • ulga termomodernizacyjna
 • ulga rehabilitacyjna
 • ulga dla krwiodawców
 • ulga z tytułu darowizn publicznych: np. na cele kościelne
 • ulga z tytułu wpłat na IKZE
 • zwolnienie z PIT dodatku osłonowego tj. “tarczy antyinflacyjnej”

Rozliczenie PIT po terminie — co zrobić?

Deklaracje roczne PIT mają swój termin, do którego trzeba je rozliczyć. Jeśli tego nie zrobimy, możemy mieć z tego powodu nieprzyjemne konsekwencje karno skarbowe. Może to być kara grzywny za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Wszystko zależy od kwoty podatku do zapłacenia. O wykroczeniu mówimy jeśli kwota niezapłaconego podatku nie przekroczy pięciokrotności najniższego wynagrodzenia za pracę. Karę ustala Urząd Skarbowy. W momencie, gdy suma przekroczy tę kwotę, będzie to traktowane jako przestępstwo karno-skarbowe, a karę grzywny wyznacza sąd.

Jeżeli nam przypomni się, że nie rozliczyliśmy formularzu PIT 2024, a nie dostaliśmy jeszcze informacji z Urzędu Skarbowego, możemy napisać czynny żal. To dokument, w którym przyznaje się do winy i wyraża chęci do uregulowania sprawy. Dzięki temu możemy uniknąć niepotrzebnych kłopotów. Czynny żal można złożyć podobnie jak e-pit 2024, czyli za pomocą portalu rządowego. Ten proces potrwa zaledwie kilka minut.

Na korektę PIT mamy czas do 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym składaliśmy PIT i upłynął termin płatności podatku. Korekta PIT nie będzie możliwa, jeśli Urząd Skarbowy sam znajdzie pomyłkę.

PIT 2024

Czytaj też: Założenie spółki zoo

Częste błędy podczas rozliczania PIT za 2023 rok

Przy wypełnianiu deklaracji PIT 2024 warto zrobić to w skupieniu i skrupulatności. Szybkie wypełnianie może być przyczyną wielu błędów. Jakie są najczęstsze błędy podczas wypełniania deklaracji podatkowej?

 • brak PESEL lub NIP,
 • niewłaściwie zaokrąglone kwoty,
 • używanie nieaktualnych druków,
 • brak dołączonych załączników,
 • pomylenie NIP swojego i pracodawcy,
 • brak zaznaczenia celu złożenia zeznania,
 • źle wyliczona kwota 1,5% dla OPP,
 • nie uwzględnianie obowiązujących limitów odliczeń,
 • mylnie obliczone wartości.

Aby ominąć błędy, najlepszy sposób na rozliczenie PIT to zrobienie tego przez internet.

Kiedy otrzyma się zwrot podatku w 2024 roku?

Urzędy Skarbowe mają maksymalnie 90 dni od daty złożenia tradycyjnej (papierowej) deklaracji podatkowej lub 45 dni od daty złożenia deklaracji elektronicznej wysłanej po 15 lutego 2024 roku, aby dokonać zwrotu podatku.

Termin rozliczenia PIT 2024 będzie możliwy od 15 lutego 2024 do 30 kwietnia 2024. Warto pilnować tych dat, aby szybciej otrzymać zwrot podatku oraz uniknąć kar za nierozliczenie podatku 2024 za 2023 rok.

Sprawdź też: Wynagrodzenie minimalne 2024 – ile będzie wynosić?

Tagi