Powrót
10 min czytania 15 czerwca 2023

Trudny szef — jak sobie z nim radzić?

W życiu zawodowym każdy z nas ma szefa. Niestety, nie zawsze jest on łatwy do pracy. Pracodawca, który utrudnia pracę, może wprowadzać wiele negatywnych emocji, takich jak frustracja, złość i niepewność. Jednak nie ma potrzeby rezygnować z pracy tylko dlatego, że szef jest trudny. W tym artykule przedstawiamy kilka sposobów, jak sobie radzić z trudnym szefem.

trudny szef

SPIS TREŚCI:

Trudny szef, czyli jaki?

Jednym z częstszych powodów odejścia ludzi z pracy jest złe zarządzanie ludźmi. Szef, z którym nie da się dojść do porozumienia, ciągle nas kontroluje, za dużo wymaga, jest trudny do lubienia. Często właśnie przez to tracimy motywację do pracy. Wszyscy wiemy, że nie ma ludzi idealnych — podobnie jest z szefami czy pracownikami. Pracodawca nie powinien zmuszać nas do nadgodzin, ciągle krytykować czy stosować mobbing. Warto więc zapoznać się z kodeksem pracy, znać nasze prawa — dzięki temu nie damy się nigdy wykorzystać.

Trudny szef nas nie wspiera, nie jest otwarty na zdania innych, nie słucha opinii pracowników, ukrywa ważne dla firmy fakty. Dobry lider powinien dbać o prawidłową komunikację w firmie. Bez niej całe przedsiębiorstwo może nie funkcjonować. Szef powinien budować pozytywną atmosferę ze swoim zespołem, opartą na szczerości i dobrym przepływie informacji. Pracowników trzeba wspierać w tym co robią, dawać im informacje zwrotne, pytać, czy rozumieją swoje zadania. Brak zorganizowanej struktury komunikacji może prowadzić do niepowodzeń projektów, konfliktów i niepożądanych sytuacji, które zaważą na wizerunku firmy.

Trudny szef nie zwraca uwagi na innych, nie daje pracownikom przestrzeni do pracy. Prawdziwy lider daje im trochę wolności, samodzielność i pole do działania. Istotne w kierowaniu zespołem jest zaufanie do swoich pracowników. Nikt nie lubi być ciągle sprawdzany. W ludziach może pojawić się niepewność, co wpłynie na ich efektywność pracy. Pracodawca ma prawo odbyć z każdym trudną rozmowę, jeśli naprawdę jest to potrzebne. Dobry szef jednak zrobi to z wyczuciem, zwracając na coś uwagę, używając konstruktywnej krytyki. Trudny szef potrafi używać nieprzyjemnych słów, podnosić ton czy nawet wyśmiewać. Taki typ szefa pojawić się może w każdej branży i na każdym stanowisku.

Czytaj też: Staż pracy — co się na niego składa?


Czego NIE mówić pracodawcy?

W życiu warto być osobą szczerą, która mówi innym o tym, co myśli. W końcu nie warto tłumić w sobie negatywnych emocji. Są jednak wyjątki od tej reguły. W relacji z szefem opłaca się zważać na słowa, tymbardziej jeśli mamy do czynienia z trudnym szefem. Mogą one mieć negatywny wpływ na dalszy rozwój kariery w obecnym miejscu pracy. Jeśli nasz szef należy do trudnych, czasem trudno o spokój. Wskazane jest jednak, aby nasze emocje nas nie ponosiły. 

Na co zwracać uwagę i jakich zdań nie wypowiadać w obecności szefa?

  • Nikt mi za to nie płaci
  • A co ja z tego będę miał
  • Nie mam czasu 
  • U konkurencji dostanę więcej
  • Nie płacą mi tyle, abym to robił
  • Nie lubię swojej pracy
  • W mojej poprzedniej pracy było lepiej
  • To wina Oli, a nie moja 
  • Bo się zwolnię
  • Czy mogę wyjść wcześniej, bo nie mam co robić
  • Zrobiłem wszystko, co mogłem 
  • To nie moja firma, więc nie będę się tak poświęcać
  • Ten pomysł jest zły
trudny szef

Trudny szef — jak sobie z nim radzić?

Relacja z szefem zawsze będzie formalna, nawet jeśli mamy z nim dobre relacje. To oznacza, że gdy trafimy na złe zachowanie szefa, powinniśmy reagować spokojnie, przekazując mu swój punkt widzenia. Odpowiadanie złością, nie załatwi problemu, a go pogorszy. Trudny szef może być niezwykle uciążliwy i źle wpływać na nasze chęci do pracy. Jak zatem radzić sobie z trudnym szefem?

Próba zrozumienia — źródło problemu

Pierwszym krokiem do radzenia sobie z trudnym szefem jest próba zrozumienia, co powoduje jego zachowanie. Często szefowie są pod presją i muszą spełniać oczekiwania zarządu lub klientów, co może powodować stres i frustrację. Możliwe, że trudny szef ma też problemy osobiste, co może wpływać na jego zachowanie w pracy. Spróbuj zrozumieć przyczynę jego trudności i pomyśl o tym, jak możesz pomóc. Zastanów się, jakie są źródła problemu, bądź zapytaj wprost, czy wszystko u niego w porządku.

Zastanów się nad sobą

Jeśli rozmowa nie przynosi efektów, a nasz szef dalej pozostaje trudny w kontakcie, najlepiej skupić się na sobie i swoim podejściu do sytuacji. Warto pamiętać, że nie jesteśmy w stanie zmienić zachowania naszego przełożonego, ale możemy zmienić swoje podejście do niego. W przypadku gdy znajdziesz się w trudnej sytuacji, powiedz mu o tym. Nawet jeśli jest to trudny szef, to też jest on człowiekiem — zrozumie wiele rzeczy.

Przygotuj się

Do każdej dłuższej rozmowy z trudnym szefem warto się przygotować. Jeśli znasz swojego szefa i wiesz, jak reaguje, możesz przewidzieć jego zachowanie. Przygotuj sobie odpowiednie argumenty, staraj się być opanowany. Nie atakuj szefa, ale też nie daj sobie wejść na głowę.

Zachowuj się profesjonalnie 

Wykonuj swoją pracę tak, jak powinieneś. Jeśli czujesz, że szef powinien być z Ciebie zadowolony, powiedz mu, że zasługujesz na lepsze traktowanie. Bądź pewny siebie i swoich sukcesów. Nie spóźniaj się do pracy, przywiązuj dużą wagę do swoich zadań i dokładności. Jeśli szef nie będzie miał Ci nic do zarzucenia, być może będzie miał inny do Ciebie stosunek. Zwracaj uwagę na małe rzeczy, a Twój pracodawca nie będzie miał żadnego powodu do niemiłych uwag.

Pytaj

Aby nie dochodziło do nieporozumień, warto mieć z szefem dobrą komunikację. Jeśli nie jesteś czegoś pewny lub nie wiesz, jak masz coś zrobić — wystarczy zapytać. Trudny szef potrafi mieć swoje humorki, ale dla dobra firmy powinien udzielić Ci odpowiedzi. W końcu pytasz po to, aby uniknąć niepotrzebnych błędów.

Nie pozwól, aby to wpłynęło na Ciebie

Pamiętaj, że jeśli zachowanie szefa jest nieodpowiednie — masz prawo wyrażać swoje zdanie i to, co czujesz. Każdy z nas ma swoje prawa, nikt nie powinien być zastraszany czy gnębiony w pracy. Nie pozwól, żeby takie zachowanie negatywnie wpłynęło na Twoją pracę i stosunek do samego siebie. Twoje zdrowie psychiczne jest ważniejsze. Nikt nie powinien obrażać, szantażować czy grozić drugiej osobie, nawet jeśli nie jest w humorze.

Czytaj też: Kontrola trzeźwości w pracy

trudny szef

Typy osobowości szefa

W miejscach pracy można spotkać różne typy osobowości szefa. Wszystko zależy od tego, jaki mają charakter i jaki prowadzą styl życia. Każdy z nas jest inny, ma własne cechy charakteru, ale można zauważyć w szefach pewne schematy. Typ osobowości przełożonego zależy w dużej mierze od tego jak został wychowany, w jakim środowisku przebywał i jakimi ludźmi się otacza. Jaki typ szefa można spotkać w miejscu pracy?

  • Szef przyjaciel

Stara się budować pozytywne relacje ze swoimi pracownikami. Organizuje często imprezy integracyjne, sprawia, że każdy z pracowników czuje się w firmie ważny. Angażuje swój zespół i stara się wzbudzić w nim kreatywność.

  • Szef duch

To pracodawca, którego nigdy nie widać i nie słychać. Interesuje się firmą jedynie na odległość. Chce widzieć tylko wyniki, a nie sposób pracy.

  • Szef kontroler

Osoba, która nie ma zaufania do swoich pracowników, ciągle ich kontroluje i sprawdza. Chce mieć robione sprawozdania z nawet najmniejszych zadań. Zespół nie ma możliwości pracować samodzielnie, ciągle musi o wszystko pytać szefa.

  • Szef egoista

Jest to trudny typ szefa dla osób, które stawiają na współpracę. Woli pracować sam, myśli tylko o sobie. Przypisuje sobie zasługi innych, nie zważając na to, czy ktoś poczuje się pominięty.

  • Szef nauczyciel

To osoba, która chętnie pomaga innym, ma dużą wiedzę i dzieli się nią. Wspiera każdego i daje dużą motywację do pracy.

  • Trudny szef

Osoba, która nie szanuje naszego zdania. Ciągle nas kontroluje, obraża, krytykuje. Nie motywuje do pracy. Mówi prześmiewczo o naszych pomysłach. Uważa, że tylko ona ma rację.

Należy pamiętać, że każdy z nas jest inny. Osoby bardziej wrażliwe mogą bardzo przejmować się swoim trudnym szefem. Ten zaś może wykorzystywać bardziej wyczulonych pracowników i wchodzić im na głowę. Zwracajmy uwagę na to, że na ludziach może się to mocno odbijać. Współpraca z taką osobą może powodować utratę motywacji do pracy, wypalenie zawodowe, czy nawet zaburzenia lękowe. Jeśli mamy do czynienia z szefem agresywnym, który sprawia nam w pracy problemy niewykluczone, że warto w takiej sytuacji zmienić pracę. W ciężkich przypadkach należy pamiętać o tym, że mobbing podlega grzywnie i należy takie sytuacje zgłaszać.


Sprawdź też: Konflikty w pracy — jak sobie z nimi radzić?

Tagi