Uprawnienia UDT na wózki widłowe — jak je zdobyć?

Kursy na wózki widłowe są jedne z najczęściej robionych szkoleń. Aby móc pracować jako operator wózków widłowych potrzebne jest uzyskanie zaświadczenia kwalifikacyjnego UDT — wydanego przez Urząd Dozoru Technicznego. Jak zdobyć zaświadczenie, jakie są rodzaje kategorii UDT, jak wygląda kurs UDT na wózki? Sprawdź poniżej. 

uprawnienia UDT

SPIS TREŚCI

Uprawnienia UDT — co to jest?

Skrót UDT oznacza Urząd Dozoru Technicznego. Jest to państwowa instytucja, która zajmuje się dbaniem o bezpieczeństwo podczas obsługi urządzeń technicznych. Ma ona prawo przeprowadzać kontrole dotyczące dozoru technicznego, wykonywać badania techniczne i sprawdzać kwalifikacje operatorów.

Urząd Dozoru Technicznego wydaje również dokumenty, które uprawniają do pracy jako operator wózków widłowych. Certyfikaty i zaświadczenia potwierdzające uprawnienia UDT są niezwykle ważne, aby podjąć się takiej pracy. Jest to obowiązek narzucony przez prawo polskie. 


Jakie urządzenia są objęte dozorem technicznym?

Do urządzeń, które są objęte dozorem technicznym zalicza się m.in:

 • urządzenia bezciśnieniowe
 • urządzenia ciśnieniowe
 • urządzenia transportu bliskiego
 • urządzenia do odzyskiwania par paliwa 

Rodzaje uprawnień UDT

Urząd Dozoru Technicznego wyróżnia trzy rodzaje kategorii uprawnień na wózki widłowe:

 • III WJO — to najniższa kategoria wózków widłowych, która uprawnia do obsługi wózków jezdniowych prowadzonych i zdalnie sterowanych. Dotyczy wózków: załadowczych, ciągnikowych, unoszących, podnośnikowych. 
 • II WJO — to najpopularniejsza kategoria wózków widłowych z wyłączeniem specjalizowanych. Mając tę kategorię można obsługiwać również wózki kategorii III WJO. 
 • I WJO — to kategoria, która daje operatorom największe możliwości, ponieważ uprawnia do prowadzenia wszystkich wózków jezdniowych i specjalizowanych. Uprawnia również do obsługi III WJO i II WJO. 

Czytaj też: Praca bez doświadczenia

uprawnienia udt wózki widłowe

Do kiedy ważne uprawnienia UDT

Uprawnienia w zależności od kategorii mają różne daty ważności:

 • kategoria III WJO – 10 lat ważności
 • kategoria II WJO – 10 lat ważności
 • kategoria I WJO – 5 lat ważności 

Jak długo czeka się na UDT?

Na uprawnienia UDT można czekać nawet do kilku tygodni. Czasem jednak może się zdarzyć, że wydłużą się do miesiąca. Najczęściej jednak po zdanym egzaminie, zaświadczenie kwalifikacyjne dostaje się po 14 dniach. 


Uprawnienia UDT bez egzaminu — czy to możliwe?

Kwalifikacje na wózki widłowe można zdobyć w zakładzie pracy, który szkoli pracowników z obsługi wózków jezdniowych. Nie trzeba zdobywać uprawnień z instytucji dozoru technicznego, jeśli zakład pracy robi takie szkolenia. Dużą wadą jest niestety to, że taki kurs obowiązuje jedynie na terenie miejsca pracy, który go przeprowadzał. Z dniem zmiany pracy zaświadczenie kwalifikacyjne zostaje unieważnione. 


Jakie możliwości dają uprawnienia UDT?

Pozytywne zdanie egzaminu UDT otwiera wiele możliwości. Zdobyte kwalifikacje UDT na wózki jezdniowe uprawniają do pracy na magazynach jako operator wózka widłowego. Rynek przedsiębiorców z roku na rok zwiększa się, przez co ilość miejsc pracy aktualnie jest duża. UDT na wózki dla pracodawcy są gwarancją tego, że pracownik potrafi bezpiecznie obsługiwać taki rodzaj urządzeń. Pracę można znaleźć w prawie każdej branży, która prowadzi magazyny. Najczęściej jest to sektor: produkcji elektroniki, żywności, transportu, budowlany. 

uprawnienia udt szkolenia

Kurs na wózki widłowe — jak wygląda?

Praca jako operator wózka widłowego wymaga uzyskania specjalnego zaświadczenia. Aby przystąpić do kursu na wózki jezdniowe, należy mieć skończone 18 lat. Trzeba również zrobić badania lekarskie, które potwierdzą dobry stan zdrowia kandydata. Ważne jest, aby mieć dobry słuch, wzrok, dobrą precyzję i koordynację. 

Szkolenie na wózki składa się z dwóch części — teorii i praktyki. Podobnie podzielony jest egzamin. Z wiedzy teoretycznej kursanci uczą się budowy wózka, jego rodzajów, zasad BHP oraz obowiązków operatorów. Praktycznie uczą się jak go obsługiwać. Zaświadczenie kwalifikacyjne uzyskują jedynie osoby, które pozytywnie zdały egzamin przeprowadzony przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). 


Praca operator wózków widłowych

Marzy Ci się praca w roli operatora wózków widłowych? Odezwij się do nas! Rekrutujemy osoby z uprawnieniami UDT oraz bez zaświadczeń kwalifikacyjnych. Zakłady pracy szkolą pracowników, dając im możliwość pracy. Czekamy na Ciebie!


Sprawdź też: Kontrola trzeźwości w pracy

Porady dla pracowników

 • Status studenta — co trzeba wiedzieć?
  Status studenta to nie tylko przepustka do świata nauki, ale także drzwi otwierające wiele przywilejów i możliwości. Co trzeba wiedzieć?

  4 min czytania

 • Odprawa emerytalna — kiedy i komu przysługuje?
  W przypadku gdy pracownik kończy swoją karierę zawodową i przechodzi na emeryturę to przysługuje mu odprawa emerytalna. Czym dokładnie jest?

  4 min czytania

 • Sposoby na relaks po pracy
  Długie godziny spędzone w pracy, ciągłe wyzwania i stres mogą znacząco wpływać na naszą równowagę życia. Jakie są sposoby na relaks po pracy?

  6 min czytania

 • Praca rotacyjna — na czym polega?
  Praca rotacyjna to coraz częstsza forma zatrudnienia, która zdobywa uznanie w różnych branżach. Czym wyróżnia się rotacyjny system pracy?

  4 min czytania

 • CV pracownika produkcji — jak powinno wyglądać?
  Poszukując pracy w branży produkcji, Twoje CV to kluczowy element, który może otworzyć przed tobą drzwi do wymarzonego stanowiska. Jak napisać CV pracownika produkcji?

  10 min czytania

 • Profil Zaufany — co to jest, jak używać?
  Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, które służy do potwierdzania swojej tożsamości przez obywatela, który chce załatwiać sprawy urzędowe online. Jak używać?

  6 min czytania

 • Kompetencje w CV — co można wpisać?
  Kompetencje w CV są ważną sekcją, która pozwoli Cię wyróżnić spośród innych kandydatów aplikujących do tej samej pracy. Jakie kompetencje są najbardziej potrzebne?

  6 min czytania

 • Urlop macierzyński — jakie są zasady?
  Urlop macierzyński stanowi ważny aspekt w życiu dziecka i przyszłych rodziców. Jakie są zasady urlopu macierzyńskiego?

  10 min czytania

 • Kultura osobista w pracy — o czym należy pamiętać?
  W środowisku zawodowym kultura osobista odgrywa ogromną rolę. Jak powinna wyglądać kultura osobista w pracy? O czym należy pamiętać?

  5 min czytania

  Nie znalazłeś dla siebie żadnej oferty pracy?

  Zostaw nam swoje CV aby uczestniczyć w dalszych rekrutacjach

  Ten post jest aktualnie nieaktywny. Sprawdź inne nasze wpisy lub wróć do strony głównej.