Dofinansowanie z PFRON – jak je uzyskać?

Wielu przedsiębiorców korzysta z różnego rodzaju pomocy państwa i innych form wsparcia. Dotyczą one zazwyczaj zatrudniania pracowników, praktyk, płatnych staży oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych. W ostatnim z tych obszarów doskonałym rozwiązaniem jest dofinansowanie z PFRON. W naszym artykule podpowiemy, jak skorzystać z takiej pomocy finansowej.


dofinansowanie z PFRON

PFRON – DEFINICJA

PFRON to fundusz powstały w celu umożliwienia dofinansowania rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Odpowiada również za realizowanie celów pokrewnych związanych z osobami o danym stopniu niepełnosprawności. Fundusz działa na podstawie ustawy o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Osoba niepełnosprawna to osoba, której stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza bądź uniemożliwia wypełnianie ról społecznych, a w szczególności ogranicza zdolność do wykonywania pracy zawodowej.


Zatrudniając niepełnosprawnego pracownika, pracodawca może ubiegać się o miesięczne dofinansowanie wynagrodzenia. Nie ma znaczenia, ilu mamy niepełnosprawnych pracowników ani czy jesteśmy zakładem pracy chronionej. Musi być jednak spełnionych kilka warunków.
Jeżeli pracodawca zatrudnia do 25 pracowników, musi zatrudniać co najmniej 6% osób niepełnosprawnych. Małe przedsiębiorstwa (poniżej 25 pracowników) nie muszą spełniać tego wymogu. Są też pracodawcy, którzy mimo zatrudniania niepełnosprawnych pracowników nie kwalifikują się do dofinansowania.

Nie za każdego niepełnosprawnego pracownika otrzymamy środki z PFRON. Aby je otrzymać, muszą być spełnione pewne warunki. Liczy się rodzaj umowy zawartej z pracownikiem. Ważny jest jego stopień niepełnosprawności oraz data otrzymania orzeczenia. Wymogów jest kilka, ale warto je znać, aby bez problemu zacząć otrzymywać dofinansowanie z PFRON.JAK UZYSKAĆ DOFINANSOWANIE Z PFRON?


Najpierw pracodawca zatrudnia pracownika, a po wypłaceniu pierwszej pensji składa wniosek o dofinansowanie. Wniosek taki musi być składany w każdym miesiącu, za który chce otrzymywać świadczenia. Jeżeli organizacja zamierza ubiegać się o środki PFRON na dofinansowanie wynagrodzeń, składa wniosek Wn-D wraz z załącznikami. W przypadku przedsiębiorcy niepełnosprawnego przesyła on do PFRON wniosek Wn-U-G wraz z załącznikami.

Od końca 2014 r. obowiązują przepisy określające PFRON jako jednostkę posiadającą osobowość prawną z zarządem i radą nadzorczą. Osobowość prawna pozwoli zachować silny i stabilny system zarządzania środkami finansowymi. Na mocy nowelizacji Fundusz został częściowo zwolniony z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych. Wyłączeniu temu podlegają cele statutowe, za wyjątkiem środków przekazywanych na prowadzenie działalności gospodarczej.


Porady dla pracowników

 • Ile zarabia magazynier? – opis zawodu, zarobki, obowiązki
  Magazynier to pracownik fizyczny, który dba o prawidłowe funkcjonowanie magazynu. Ile zarabia magazynier i jakie są jego obowiązki?

  10 min czytania

 • Black Friday, Cyber Monday w Polsce 2022 — czy się opłaca?
  Black Friday, czyli Czarny Piątek to dzień po Święcie Dziękczynienia, w którym w sklepach znajdziemy liczne wyprzedaże. Czy opłaca się kupować? 

  10 min czytania

 • Kompetencje i umiejętności w CV — jakie wpisać?
  Kompetencje i umiejętności w CV. Co to są kompetencje miękkie i twarde? Jakie umijętności wpisać w nasze CV?

  10 min czytania

 • Praca na produkcji
  Praca na produkcji. Co to za praca, jakie są zarobki pracy na produkcji? Dla kogo jest ta praca i jakie są zalety pracy na produkcji?

  10 min czytania

 • Praca bez doświadczenia
  Praca bez doświadczenia. Jakie są zawody, gdzie nie jest wymagane doświadczenie? Jak to napisać w CV? Gdzie szukać takich oferty pracy?

  10 min czytania

 • Praca na czarno bez umowy
  Praca na czarno. Jak wygląda i czy jest legalna? Jakie są konsekwencje dla pracownika oraz dla pracodawcy? Gdzie zgłosić pracodawcę, który zatrudnia swoich pracowników bez umowy?

  10 min czytania

 • Jak napisać CV
  Jak napisać CV? Co to jest, jakie informacje zawiera? Czy warto napisać i składać CV jeśli brak nam doświadczenia? Dlaczego nie warto kłamać w CV? Wszystkiego dowiesz się w artykule!

  10 min czytania

 • Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?
  Umowa zlecenie. Co to jest? Czy wlicza się do emerytury? Co ze składkami? Wejdź w nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego.

  10 min czytania

 • Czy praca gwarantuje człowiekowi szczęście?
  Poczucie szczęścia w pracy – czy jest możliwe? Wielu z was, pewnie nie raz zastanawiało się czy poczucie spełnienia i zadowolenia z wykonywanej pracy jest […]

  10 min czytania

  Nie znalazłeś dla siebie żadnej oferty pracy?

  Zostaw nam swoje CV aby uczestniczyć w dalszych rekrutacjach

  Ten post jest aktualnie nieaktywny. Sprawdź inne nasze wpisy lub wróć do strony głównej.