Powrót
7 min czytania 21 lutego 2024

Jak wygląda kurs na wózki widłowe?

Umiejętność obsługi wózka widłowego jest bardzo przydatna w branży magazynowej czy produkcyjnej. Powstaje coraz więcej miejsc pracy, które potrzebują wykwalifikowanych osób do pracy. Jak wygląda kurs na wózki widłowe? Jakie wymagania są niezbędne do przystąpienia do kursu na wózki widłowe? Ile kosztuje kurs na wózki widłowe? Czy uprawnienia na wózek widłowy są bezterminowe? Kto nie może podejść do kursu na wózki widłowe?

kurs na wózki widłowe

SPIS TREŚCI

Szkolenia na uprawnienia UDT

Uprawnienia UDT to zaświadczenie kwalifikacyjne, które wydaje Urząd Dozoru Technicznego. Instytucja ta zapewnia bezpieczeństwo obsługi wszystkich instalacji technicznych i urządzeń, które pod względem prawnym podlegają dozorowi technicznemu. UDT uprawniają m.in. do pracy jako operator wózków widłowych, ale i również do obsługi innych urządzeń takich jak:

  • wciągarki, wciągniki
  • suwnice
  • wyciągi towarowe
  • żurawie
  • dźwigi
  • podesty ruchome

Operator wózka widłowego — czym się zajmuje?

Do obowiązków operatora wózków widłowych należy m.in:

  • kontrola stanu technicznego wózka
  • transportowanie i rozładunek towarów
  • tworzenie dokumentacji (książka obsługi, dziennik napraw itp.)
  • przestrzeganie zasad BHP
  • wykonywanie prac konserwacyjnych

Mimo że obsługa wózków widłowych może wydawać się trudna, trzeba pamiętać, że wymaga od prowadzącego dużej czujności i odpowiedzialności. Wózki widłowe prowadzi się często na różnego rodzaju magazynach, gdzie chodzą również ludzie. Oprócz kontroli nad swoją maszyną muszą pozostać uważni z każdej strony, aby nie najechać na żadnego magazyniera. Dlatego też przestrzeganie zasad BHP w takim miejscu jest bardzo ważne. Nietrudno wtedy o wypadek, który może spowodować uszczerbek na zdrowiu lub zniszczenie mienia. Z tego względu przepisy prawne nakładają wymóg posiadania odpowiednich uprawnień przez osobę kierującą takim pojazdem.

Czytaj też: CV magazyniera — porady + wzór

kurs na wózki widłowe

Czytaj też: Praca dla obcokrajowców w Polsce — jakie są perspektywy?

Jakie są wymagania do kursu na wózki widłowe?

Kurs obsługi wózków widłowych może zrobić każdy, ale trzeba spełnić pewne kryteria. Jednym z nich jest ukończone 18 lat (uzyskanie pełnoletności), trzeba mieć wykształcenie przynajmniej podstawowe oraz otrzymać od lekarza oświadczenie, że jest się zdolnym do wykonywania pracy na danym stanowisku. W niektórych przypadkach może być potrzebne prawo jazdy kat. B, jeśli operator wózków widłowych porusza się po drogach publicznych. Jeśli kursant nie posiada takich uprawnień, może prowadzić wózek jedynie w budynku lub terenie zakładu pracy.

Trzeba również pamiętać, że do pracy na stanowisku kierowcy-operatora wózka powinno być się w dobrej kondycji fizycznej. Jest to praca głównie siedząca, więc dla osób, które mają problemy z kręgosłupem lub schorzeniami kostno-stawowymi może być problematyczna. Jest to również praca bardzo odpowiedzialna i wymagająca dobrego wzroku i uwagi. Osoby z problemem skupienia i koncentracji nie powinny podejmować się obsługi wózka widłowego, bo mogą zrobić krzywdę komuś lub sobie. Warto mieć umiejętność oceny wagi, odległości i wysokości, posiadać poczucie równowagi, dobrą koordynację i być wytrzymałym na pracę w różnych temperaturach.

Jak uzyskać uprawnienia na wózki widłowe?

Aby uzyskać uprawnienia, niezbędny jest kurs na wózki widłowe. Wiele firm zajmuje się szkoleniem operatorów do zawodu operatora wózka widłowego. Wystarczy zapisać się na kurs, dokonać opłaty egzaminacyjnej i wypełnić wniosek o sprawdzenie kwalifikacji w danej kategorii urządzeń.

Dla osób, które miały już styczność z prowadzeniem wózka widłowego, ponieważ zostały przeszkolone przez pracodawców, nie trzeba zapisywać się na kurs wózków widłowych, ale można iść od razu na egzamin UDT, którego termin można ustalić bezpośrednio z oddziałem Urzędu Dozoru Technicznego.

Jeśli jest się po skończonym szkoleniu operatorów wózków widłowych i udanym egzaminie, w celu otrzymania certyfikatu UDT należy zgłosić się do oddziału UDT.

Kurs na wózki widłowe — jak przebiega?

Kurs na operatora wózków widłowych składa się zazwyczaj z kilku części. Najpierw muszą być zajęcia teoretyczne, a później zajęcia praktyczne. W tej pierwszej części przyszły operator wózków będzie uczył się:

  • budowy wózka widłowego
  • zasad BHP
  • zachowań w niebezpiecznych sytuacjach
  • zasad dotyczących bezpiecznego rozładunku
  • przeglądów i serwisowania wózków widłowych

Część praktyczna jednak zakłada naukę obsługi wózka widłowego, naukę bezpiecznego przeładunku, załadunku oraz podnoszenia towarów. Celem szkolenia jest również nauka i zdobycie uprawnień nie tylko do obsługi wózków jezdniowych (widłowych), ale również do bezpiecznej wymiany butli gazowych (LPG).

Czytaj też: Jak działa agencja pracy?

kurs na wózki widłowe

Czytaj też: Jak obliczyć zwrot podatku?

Jaka jest cena kursu na wózki widłowe?

Cena kursu operatora wózka widłowego może być różna w zależności od firmy przeprowadzającej szkolenie oraz województwa, w którym ono się odbywa. Cena może również zależeć od rodzaju uprawnień na wózki widłowe. Istnieją trzy główne typy kategorii na wózki widłowe: III WJO, II WJO, I WJO. Cena może również zależeć od tego, czy wliczony został w nią koszt egzaminu UDT, który kosztuje mniej więcej 200-400 zł. Średnia cena samego kursu może wahać się między 500 a 1000 zł.

Praca na wózkach widłowych — oferty pracy

Poszukujesz pracy jako operator wózka widłowego bądź magazynier? A może zastanawiasz się nad kursem wózków widłowych?

Jesteśmy agencją pracy, która istnieje na rynku ponad 10 lat. Rekrutujemy do pracy na magazynie i na produkcji osoby lubiące dynamiczne środowisko pracy.

Jeśli nie posiadasz szkolenia wózków widłowych, ale jesteś chętny do pracy. Zgłoś się do nas! Posiadamy oferty pracy dla osób z uprawnieniami wózków widłowych, ale również dla osób, które ich nie mają. Sami szkolimy na wózki widłowe, więc jeśli chcesz zrobić uprawnienia, odezwij się do nas! Zdobądź z nami uprawnienia UDT!

Sprawdź też: Praca bez doświadczenia

Tagi